Chrome 493101 1920 (1)

Chvíle nepozornosti a špinavá mikrovlnka je na světě. Její čištění ale nemusí být horor

Přestože o svoji mikrovlnnou troubu pečujete tak, aby byla vždy dokonale čistá a bez zápachu, stačí jedna malá nehoda a spotřebič vypadá, jako by se nikdo jeho úklidu nevěnoval řadu měsíců. Co s tím? Máme pár tipů, jak mít mikrovlnku perfektně čistou v každé situaci.

Vyvarujte se potravin, které dokáží nadělat pěknou paseku

Každý, kdo se v kuchyni nějakou chvilku motá, se jistě setkal s výbuchem v mikrovlnce. Například rozpouštění másla je při neodhadnutí času ohřevu hotová pohroma. Po hlasitém lupnutí najdete vnitřek mikrovlnky v dezolátním stavu. Vše je mastné a máslo se dostane až do mřížky a na topné těleso, kde poté může zapáchat. Po takovémto výbuchu je nejlepší škody zlikvidovat hned po incidentu. Pokud skvrny nějakým nedopatřením necháte zaschnout, může být čištění náročné a nekonečné.

Mohlo by vás zajímat:  Lednici má doma každý, ne každý s ní ale umí zacházet. Časté chyby ji ničí
Zdroj obrázku: Pixabay

Při důkladném čištění vyjměte otočný talíř i s podstavcem a důkladně je umyjte co nejteplejší vodou a prostředkem na mytí nádobí. Nejlepší je použít myčku na nádobí, která vodu ohřívá na vysokou teplotu a zneškodní tak bakterie, které by se na talíři mohly nacházet. Dále odstraňte z vnitřku mikrovlnky hrubé nečistoty, jako jsou drobky a zaschlé zbytky jídel. Měkkým kartáčkem opatrně odstraňte nečistoty z mřížky a topného tělíska. S těžko odstranitelnými skvrnami vám pomůže několik plátků citronu a miska s vodou. Misku s vodou a citronem vložte do mikrovlnky a zapněte na 3–4 minuty. Kyselina citronová se uvolní do vody, která se vlivem vysoké teploty začne odpařovat – tím snadno odstraníte i špínu, která statečně odolávala běžným čisticím prostředkům.

Mohlo by vás zajímat:  Na připálenou pánev skvěle fungují osvědčené triky našich babiček, které nádobí nezničí
Zdroj obrázku: Pixabay

Několik ingrediencí, které je dobré mít vždy při ruce

Domácí čistič a dezinfekci v jednom si můžete vyrobit kdykoli, nejen když vám koupený přípravek zrovna dojde. Je to jednoduché a receptů je hned několik. Na opravdu silné usazeniny se bude hodit ocet a jedlá soda. Ocet ohřejte na cca 70 °C a smíchejte se dvěma lžícemi jedlé sody. Ocet dezinfikuje a soda odstraní i ty nehorší nečistoty díky svým abrazivním účinkům. Tuto pastu ale nepoužívejte na dvířka spotřebiče, mohlo by dojít k poškrábání ochranné vrstvy.

Přidat na Seznam.cz