small-brown-tick-sits-grass-bright-summer-sun-during-day-dangerous-bloodsucking-arthropod-animal-transfers-viruses-diseases

Chránit se před klíšťaty můžeme přírodní cestou

Klíšťata jsou paraziti sající krev, kteří mohou způsobit řadu zdravotních problémů u lidí a zvířat. Zatímco insekticidy a jiná chemická ošetření se běžně používají k prevenci a kontrole klíšťat, existují také přírodní produkty a metody, které jsou šetrnější k nám i životnímu prostředí a mohou být stejně účinné při ochraně před těmito otravnými škůdci.

Co jsou klíšťata?

Klíšťata jsou pavoukovci, příbuzní pavoukům a roztočům. Jsou to malí parazité oválného tvaru, kteří se přichytávají na kůži savců a ptáků, aby se živili jejich krví. Klíšťata se vyskytují po celém světě, ale nejčastěji žijí v zalesněných a vlhkých oblastech.

Mohlo by vás zajímat:  Čerstvý česnek lze sklízet i v zimě. Stačí mu zajistit živiny a ochranu před mrazem

Klíšťata mohou přenášet řadu nemocí na lidi a zvířata, včetně lymské boreliózy a klíšťové encefalitidy. Je proto důležité podniknout kroky k ochraně před jejich přisáním.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se chránit před klíšťaty pomocí přírodních produktů a metod

  • Esenciální oleje: Bylo zjištěno, že některé éterické oleje odpuzují klíšťata. Patří mezi ně citronela, máta peprná, citronová tráva a cedrové dřevo. Tyto oleje můžete zředit v nosném oleji, jako je kokosový olej, a aplikovat je na pokožku, než se vydáte ven. Můžete je také zředit s vodou a nastříkat na oblečení namísto klasického repelentu.
  • Česnek: Bylo zjištěno, že pravidelná konzumace česneku odpuzuje klíšťata, přičemž se předpokládá, že zodpovědné za tyto vlastnosti jsou sloučeniny síry, které česnek v hojné míře obsahuje. Česnek můžete přidat do svého jídelníčku nebo užívat česnekové doplňky.
  • Ocet: Aplikování roztoku ze stejných dílů vody a octa na kůži před odchodem ven může pomoci odpudit klíšťata. Předpokládá se, že silný zápach octa znesnadňuje klíšťatům odhalit jejich potenciálního hostitele.
  • Oblečení: Nošení světlého oblečení vám pomůže snadněji rozpoznat klíšťata. Zastrčení kalhot do ponožek může klíšťatům také ztížit přístup ke kůži.
  • Terénní úpravy: Udržování pořádku na zahradě může pomoci snížit populaci klíšťat. Uklízení napadaného listí, pravidelné sekání trávy a stříhání keřů můžou pomoci snížit atraktivitu zahrady pro klíšťata.
Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/diseases/index.html, https://www.britannica.com/animal/tick, https://www.health.state.mn.us/diseases/tickborne/diseases.html, https://www.healthline.com/health/essential-oils-for-repelling-ticks, https://www.researchgate.net/publication/12179545_Garlic_as_a_tick_repellent_-_Reply, https://stopticks.org/prevent-tick-bites/natural-tick-repellent-recipe-you-absolutely-must-try/, https://blogs.cornell.edu/nysipm/2021/06/14/tick-bite-prevention-dressing-the-part,
Přidat na Seznam.cz