Citron je přírodním řešením vodního kamene, skvrn nebo odlakování nehtů

Chemická bělidla raději nechejte v obchodě a zvolte bezpečnou přírodní variantu

Bělostné prádlo je velkým lákadlem pro používání bělidla. Ale víte, co takové obyčejné bělidlo z drogerie obsahuje? Bělidlo je jednou z nejvíce toxických látek, které se používají běžně v domácnosti. Při jeho použití dochází k úniku výparů, které mají negativní vliv na celý nervový systém, mohou podráždit dýchací cesty nebo vyvolat astma či alergie. Podle odborníků dokonce tyto chemikálie stojí za sníženou obranyschopností organismu. Navíc praním s bělidlem potíže nekončí, k úniku látek dochází i při sušení. A jak bělidlo nahradit?

Mohlo by vás zajímat:  Ubrus vyžaduje během praní speciální péči. Skvrny zmizí a bude stále jako nový

Za vším hledej chlor

Proč je bělidlo tak toxické a není bezpečné jeho používání? Především je na vině chlor a chlorové dioxiny, které jsou toxické, a dokonce 300 tisíckrát více karcinogenní než nechvalně proslulé DDT. Při kombinaci bělidla se čpavkem navíc dochází ke vzniku plynu, pro který se užívá název chloramin, který se používá jako biocid a dezinfekční prostředek při pouhé 1% koncentraci! Chlor má sice dezinfekční účinky, ale při expozici škodí organismům, především dráždí oči, sliznice a pokožku. Při vdechování výparů způsobuje krvácení z nosu, neurologické obtíže s nevolností, při větší koncentraci dokonce smrt.

Mohlo by vás zajímat:  Tablety do myčky nádobí toho dokážou spoustu a doma se rozhodně neztratí
Zdroj obrázku: Freepik

Bělidlo lze nahradit ekologickým přípravkem

Čistota půl zdraví, ale při dlouhodobém vystavení chloru nebo chloraminu toto pravidlo neplatí, protože se může hlavně u citlivých jedinců rozvinout dušnost a astma, neustálé podráždění sliznic vede k oslabení organismu. Vhodnější je proto volit přírodní prostředky pro čištění a pro praní bílého prádla, ručníků a utěrek si můžete vyrobit vlastní bělicí prostředek.

Domácí přírodní bělidlo

Základem domácího bělidla je citron, který obsahuje kyselinu citronovou, jež rozpouští zásadité látky a změkčuje vodu. Jako dezinfekční prostředek pro likvidaci virů a bakterií pak poslouží peroxid vodíku, který neškodí organismům ani životnímu prostředí. Stačí smíchat:

  • 1 hrnek peroxidu vodíku,
  • 12 hrnků vody,
  • 1/2 hrnku citronové šťávy.
Mohlo by vás zajímat:  Borax vyčistí koberec, koupelnu i lednici. Zbaví je odolných skvrn a zápachu

Po promíchání vlijte do uzavíratelné skleněné nádoby a přidávejte do praní dvě větší odměrky pro dokonalé vybělení prádla.

Zdroj: https://www.cleancult.com/blog/top-7-bleach-alternatives-for-your-home/
Přidat na Seznam.cz