Chcete spát kvalitněji? Přizpůsobte tomu ložnici

Je základem správného fungování lidského těla, má zásadní vliv na zdraví, koncentraci a náladu. Naopak jeho nedostatek vede k celé řadě zdravotních problémů, snižuje paměť, zvyšuje zánět v těle a náchylnost k nemocem. V posledních několika letech se z něj stalo hojně probírané téma. Ze všech stran se valí lavina protichůdných informací, co a proč ohledně něj (ne)dělat.

Řeč není o žádném magickém produktu s chytře vybudovaným PR, ale o nástroji, který je přirozený pro každého z nás – spánku. Jak si jej co nejlépe vylepšit?

Vyvětrat, zklidnit se a spát

Jedním ze základních bodů kvalitního spánku je teplota místnosti a kvalita vzduchu. Nejvhodnější je teplota pohybující se mezi 16 až 20 °C. Kvalita vzduchu je závislá na vícero faktorech – vlhkosti, množství prachu (v místnosti i lokalitě). Vliv na ni má i výběr rostlin, jež se v pokoji nachází. Nakupovat jakékoliv speciální rostliny není třeba, k čistšímu vzduchu napomůže i (ne)obyčejný fíkus.

Usínání ovlivňují i okolní vůně. Ani zde není nutné hledat „zázračná“ řešení v podobě umělých navoněných směsí. Stačí sáhnout po bylinkách.

Mohlo by vás zajímat:  Kulkas zamiolistý je ideální rostlinou pro začátečníky. I přes málo péče dá na odiv nádherné listy

Příznivé účinky na spánek má zejména: 

  • Levandule
  • Šalvěj
  • Heřmánek 
  • Rozmarýn
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Spánek a světlo – jak správně svítit?  

Dalším neméně podstatným klíčem ze svazku, který vás dovede k úspěchu, je správné světlo. Právě světlo má na lidský organismus větší vliv, než se může zdát. Se zapadajícím sluncem je vhodné eliminovat modré záření (bílé žárovky, obrazovky), které brání správnému vyplavení melatoninu. Tento hormon, který bývá označován jako hormon spánku, je závislý na cyklech střídání světla a tmy. Podle množství světla, jemuž jsme vystaveni, ovládá naše nutkání spát.

U postele je výhodné mít žárovky vyzařující tlumené teplé světlo, a to nejlépe v odstínech červené či oranžové. Tyto barvy evokují barvu ohně, který v minulosti dával našim předkům najevo, že se blíží čas spánku. Bílé žárovky ze svých ložnic odstraňovat nemusíte. Lidský organismus naopak nabudí, z toho důvodu je vhodné jimi svítit ráno po probuzení.

Přidat na Seznam.cz