Česnek miluje slunce a vodu. Jeho pěstování na parapetu zvládne i začátečník
Pokud nemáte možnost pěstování na vlastní zahradě, nemusíte zoufat. Kromě bylinek můžete doma pěstovat také zeleninu, například česnek. Je to velmi snadné a přinese vám to i jisté uspokojení. Navíc k tomu nebudete potřebovat žádné speciální nástroje, to ocení zejména úplní začátečníci.
Mnoho výhod
To, že nemáte vlastní zahradu, neznamená, že musíte sestavovat jídelníček pouze na základě produktů dostupných v obchodech. O tom, jak je pěstování bylinek na okenním parapetu nebo na balkoně pohodlné, jste se již mohli přesvědčit. Je čas rozšířit repertoár a přidat například zdravý česnek. Tento způsob pěstování je vhodný i pro lidi, kteří mají vlastní zahradu, ale s těžkou, jílovitou půdou. Tento typ půdy není vhodný pro pěstování česneku.
Nejprve je třeba vybrat správný květináč. Na dně musí být otvory, aby se v něm nedržela přebytečná voda. Květináč by neměl být nižší než 20 cm. Jeho šířka závisí na tom, kolik kusů do něj vložíte. Doporučuje se minimální rozměr 30 cm. Náš úspěch do značné míry závisí na typu podkladu. Česnek vyžaduje půdu mimořádné kvality – úrodnou, lehkou a propustnou.
Jednoduchý postup
Pro začátek pěstování jsou nejvhodnější velké a pevné exempláře. Pokud se vám zdají měkké, vyhoďte je. Oddělte všechny stroužky od sebe. Dávejte pozor, abyste neporušili slupku. V květináči vytvořte malé otvory, měly by být hluboké asi 2,5–3 cm. Stroužky česneku nesázejte k okrajům květináče. Vložte je do půdy špičatou stranou nahoru.
Mezi jednotlivými stroužky udržujte vzdálenost 10–25 cm. Přikryjte je zeminou a nezapomeňte je pravidelně zalévat. Substrát v květináčích s česnekem by měl být stále mírně vlhký. Je třeba vzít v úvahu, že česnek má rád slunce. Proto je třeba mu věnovat vhodnou polohu na jižní straně. Na pěknou hlavičku česneku si počkáte asi 4 měsíce.
Zdroj: https://www.marthastewart.com/1114951/how-grow-garlic-indoors