Čedičová moučka dodá rostlinám sílu po celý rok. Jedinečné hnojivo je vyživí a ochrání

Čedičová moučka dodá rostlinám sílu po celý rok. Jedinečné hnojivo je vyživí a ochrání

Čedičová moučka je přírodní lék, který můžeme komplexně využít ve své zahradě. Možnost tohoto hnojiva není tolik známá, ale jakmile zjistíte, jak dokáže být prospěšné, už ho nikdy nepřestanete využívat. Kromě výživy rostlin dokáže zahradu chránit i před škůdci a chorobami.

Doplněk k organickým hnojivům

Stojí za to vědět, že čedičová moučka je nejlepším doplňkem organických hnojiv včetně biohumusu, hnoje a kompostu. V době míchání moučky s hnojivy začíná jeho interakce s mikroorganismy ze zbývajících směsí hnojiv. Kromě toho práškový čedič, který přidáme do hnoje, nejen obohatí zemi o minerály, ale také pomůže neutralizovat zápach díky vazbě amoniaku.

Mohlo by vás zajímat:  Banánové hnojivo vyživí rostliny a přispěje ke snížení organického odpadu

Moučka použitá ve správném poměru s kompostem bude mít stimulační účinek na vývoj aerobních mikroorganismů, díky čemuž bude půda správně provzdušněná. Do kompostu byste měli přidat asi 5–7 kg čedičové moučky na 100 kg. Čedičová moučka není nic jiného než práškový čedič, tedy přírodní sopečná hornina bohatá na minerály. Svým vzhledem může připomínat cement.

Zdroj obrázku: Freepik

Podzimní hnojení

Tento přírodní lék lze používat v zahradě po celý rok, ale jelikož neobsahuje dusík, skvěle se hodí i pro podzimní hnojení rostlin. Je to skvělé a přirozené řešení, neboť obsažené složky posilují rostliny a dobře je připraví na nadcházející zimu. Kromě hnojení můžete čedičovou moučku využít například k léčbě nemocí a eliminaci škůdců.

Mohlo by vás zajímat:  Skrvny od vína, barev nebo džusu na koberci vyčistíte i bez chemie a zdlouhavého drhnutí

Rozptýlená čedičová moučka kolem záhonů a rostlin vytváří přirozenou bariéru okolo květin, přes kterou se nedostane jediný hlemýžď. Přirozeným a šetrným způsobem vám také umožní zbavit se mšic. Na rostlinu stačí rozptýlit tenkou vrstvu čedičové moučky. Můžete jí i ošetřit semena před nemocemi. Stačí, když je týden před zasazením promícháte s čedičovou moučkou a následně už jen normálně zasadíte.

Zdroj: https://www.groworganic.com/blogs/articles/how-to-use-fertilizers-rock-dust
Přidat na Seznam.cz