Plants Pot With Watering Can

Proti plevelu v zahradě můžeme bojovat pomocí mulče, herbicidu nebo ručně

Máte-li zahradu, určitě se každoročně potýkáte s plevelem, který roste jako houby po dešti, zatímco vašemu trávníku či pěstovaným rostlinám se moc nedaří. Ale nevěšte hlavu, s plevelem je možné se efektivně vypořádat. Nejlepší je samozřejmě prevence, ale když už u vás nějaký vetřelec zakoření, není vše ztraceno. V krajním případě můžete využít i chemické herbicidy, s těmi je ale lepší šetřit. V tomto článku poradíme hned tři způsoby, jak s plevelem zatočit.

Mulčování trávníku

Mulčování je skvělým preventivním opatřením, při kterém také můžete prohnojit trávník. Pokud na zahradu nanesete vrstvu mulče silnou asi dva až tři centimetry, zabráníte semenům plevele, aby získala světlo a vodu, které potřebují k vyklíčení. Organické mulče, jako jsou dřevěné štěpky nebo sláma, mohou také přispět ke zkvalitnění půdy, protože se časem rozkládají a uvolňují důležité látky a minerály.

Mohlo by vás zajímat:  Plevel a mech v dlažebních kostkách lze zlikvidovat třemi osvědčenými způsoby
Zdroj obrázku: Freepik

Vezměte to do svých rukou

Stará dobrá ruční práce. To je stále ještě nejúčinnější a nejekologičtější metoda odstraňování plevele, zejména pokud ho není příliš mnoho a je rozesetý mezi jinými rostlinami. Vždy se ujistěte, že jste vytrhli celý plevel včetně kořenů, abyste zabránili jeho opětovnému růstu. Nejvhodnější doba pro vytrhávání plevele je krátce po dešti, kdy je půda měkčí, takže je snazší dostat se k celému kořenu. S některými druhy plevele nejlépe zatočíte, když si k ruce vezmete motyčku nebo zahradnickou lopatku, protože jejich kořeny mohou být velmi hluboko.

Mohlo by vás zajímat:  Péče o trávník zahrnuje správné sekání, hnojení i zavlažování

Herbicidy

Pokud se potýkáte s obzvláště odolným plevelem, který jste navíc v počátcích nepodchytili, možná budete muset nasadit chemii, tedy herbicidy. Ujistěte se, že jste vybrali přípravek, který je bezpečný pro ostatní rostliny na zahradě, a pečlivě dodržujte návod k použití. Herbicid aplikujte přímo na plevel a vyhněte se postřiku za větrného dne, aby se nerozšířil na zbytek zahrady. Vždy pamatujte na šetrné používání herbicidů, protože jejich nadměrné využití může být škodlivé pro životní prostředí a ekosystém zahrady.

Zdroj: https://www.almanac.com/weed-control-techniques
Přidat na Seznam.cz