Young Fresh Basil Pots

Bylinky ze supermarketu porostou se správnou péčí na zahradě nebo v interiéru

Přinést si domů svazek čerstvých bylinek ze supermarketu je skvělý způsob, jak pozvednout své kulinářské snažení. Bylinky ze supermarketu se však často pěstují v kontrolovaném prostředí a náhlé změny teploty, vlhkosti a světelných podmínek mohou způsobit jejich brzké uvadnutí. V tomto článku vám poskytneme návod, jak bylinky aklimatizovat, abyste si jich mohli užívat déle.

Vyberte správné prostředí

Výběr vhodného místa pro bylinky je prvním krokem v aklimatizaci. Najděte místo, kterému se dostává dostatek přirozeného světla, ale je chráněno před přímým slunečním zářením, zejména během nejteplejších hodin dne. Bylinkám se obvykle daří při teplotách mezi 15–21 °C. Zajistěte, aby místo mělo dobrou cirkulaci vzduchu, ale nedávejte je do průvanu, protože extrémní změny teplot mohou rostliny stresovat.

Mohlo by vás zajímat:  Stříbrné šperky se budou znovu blýskat díky obyčejným domácím prostředkům

Bylinky ze supermarketu jsou zvyklé na řízené vnitřní světelné podmínky, takže náhlé vystavení přirozenému slunečnímu záření jim může způsobit šok. Začněte tím, že bylinky každý den na několik hodin dáte na stinné místo venku nebo blízko okna s filtrovaným světlem. Postupně zvyšujte vystavení přímému slunečnímu záření po dobu jednoho až dvou týdnů. Tento postupný přechod umožní bylinkám přizpůsobit se intenzitě přirozeného světla.

Zdroj obrázku: Freepik

Zalévejte s rozumem

Správná zálivka je pro zdraví bylinek nezbytná. Když je přinesete domů, opatrně odstraňte veškeré plastové obaly, aby kolem rostlin mohl volně cirkulovat vzduch. Před zavlažováním zkontrolujte úroveň vlhkosti jemným zasunutím prstu asi centimetr do půdy. Pokud se vám zdá suchá, je čas zalévat. Použijte vodu pokojové teploty a zajistěte, aby přebytečná voda mohla odtéct, protože podmáčená půda může vést k hnilobě kořenů.

Mohlo by vás zajímat:  Ušetřit na provozu mrazáku dokáže každý. Trik s novinami zabere jen pár minut

Pokud plánujete své bylinky přesadit na zahrádku nebo terasu, je klíčové je s novým prostředím postupně seznamovat. Začněte tím, že bylinky umístíte na krátkou dobu ven a postupně každý den prodlužujete dobu pobytu venku. Sledujte počasí a chraňte rostliny před extrémními podmínkami, jako je silný vítr, silný déšť nebo mráz. Tento pomalý proces aklimatizace pomůže bylinkám přizpůsobit se kolísání teploty a vlhkosti a zajistí jejich přežití a nepřetržitý růst.

Zdroj: https://extension.unh.edu/blog/2018/12/how-can-i-keep-potted-herbs-supermarket-alive-longer
Přidat na Seznam.cz