Brusinka se může stát skutečnou ozdobou zahrady. Skvěle vynikne s jinými rostlinami

Brusinka se může stát skutečnou ozdobou zahrady. Skvěle vynikne s jinými rostlinami

Brusinky jsou v posledních letech velmi oblíbené a mnoho lidí si je chce pěstovat na vlastní zahradě. Není se čemu divit, protože jejich přednosti nemůžeme přehlížet. Dnes se podíváme, jak je můžete pěstovat, kam je zasadit a jaké rostliny se nejvíce hodí do jejich okolí. Jak je můžete využít k dekorativním účelům ve své zahradě? Podívejme se na to.

Kam je zasadit a do jaké půdy?

Většina brusinek preferuje polostín, ale pokud budou mít dostatečně vlhkou a úrodnou půdu, budou prospívat také na plném slunci nebo naopak ve více zastíněných částech zahrady nebo záhonu. Rozhodně byste je ale neměli dávat tam, kde víte, že je velmi suchá půda a celý den tam praží slunce. Na takových místech vám tato úžasná rostlina příliš dlouho nevydrží.

Mohlo by vás zajímat:  Kaštany jsou ideálním přírodním materiálem pro domácí tvoření

Půda musí být úrodná, mírně vlhká s neutrálním nebo mírně kyselým pH. Máte-li k dispozici na daném místě těžkou, jílovitou půdu, budete muset vykopat jámu o objemu 4–5 litrů a přidat směs z kompostu, rašeliny a písku v poměru 1 : 1 : 1, přičemž na dno ještě dejte pár centimetrů štěrku jako drenáž. Jedná se o trvalé rostliny, takže jim musíte připravit dobrou půdu, ve které budou vzkvétat.

Zdroj obrázku: Freepik

Zalévání a okolní rostliny

Brusinky vyžadují neustále vlhký substrát, ale se zálivkou byste to neměli přehánět, protože tato rostlina nemá vůbec ráda mokřady. V období velkého sucha musíte dbát na to, aby rostliny neuschly, ale rozhodně by neměly stát ve vodě. Dávejte si proto pozor na předpověď počasí a množství vody, které jim dáváte.

Mohlo by vás zajímat:  Posečenou trávu lze využít jako mulč, hnojivo i ochranu zahradních rostlin

Co se nejlépe hodí do okolí brusinek? Není to vůbec těžké. Dobrou společností jsou kapradiny, buxusy, funky nebo některé okrasné trávy, které vyžadují polostín. Díky mnoha barevným variantám se skvěle hodí do skalek, na obruby, k vytváření kontrastních záhonů, ale také jako samostatné rostliny. A jakmile budou mít plody, zavděčí se vám také z pohledu zdraví, protože plody mají mnoho léčebných účinků.

Zdroj: https://gardenerspath.com/plants/fruit/grow-cranberries/
Přidat na Seznam.cz