Brambory vyčistí skvrny a vrátí lesk příborům. Využití najdou i v kosmetice

Brambory podávané na sto způsobů už nikoho nepřekvapí. Ovšem tyhle možnosti zpracování zná málokdo

Brambory jsou oblíbená zelenina, která se nejčastěji podává jako různorodá příloha. Můžete si je uvařit, opéct, udělat z nich hranolky nebo bramborovou kaši, kterou milují především děti. Brambory ale lze využít také jinak. Budou se hodit při úklidu domácnosti, protože zajistí lesk stejně jako chemické prostředky. Díky bramborám ovšem ušetříte nejen životní prostředí, ale také svou peněženku.

Brambory jako leštidlo na okna

Využití brambor jako čisticího prostředku je velmi jednoduché. Jestli vám nečistoty a špína na oknech znemožňují výhled, můžete na jejich očištění použít právě brambory. Je to snadné, stačí jen syrovou bramboru rozkrojit napůl a jednou polovinou přetřít špinavá okna. Použijte měkký a čistý hadřík, například z mikrovlákna. Přebytečnou šťávu odstraňte a leštěte, dokud nebudete okny skvěle vidět.

Mohlo by vás zajímat:  Vylouhované čajové sáčky využijí rostliny, doma pomohou s úklidem

Použití brambor neškodí životnímu prostředí tak jako drahé přípravky a navíc nepodráždí pokožku. A jak jinak můžete ještě brambory využít? Skvěle s nimi očistíte také skleněné nebo plastové povrchy, které máte doma, například zrcadla, okna automobilů nebo brýle. Jejich použití v domácnosti je široké, proto je dobré vědět, jak je můžete zužitkovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Brambory na rez nebo na skvrny na kůži

Brambory si snadno poradí například se rzí. Z kovových předmětů se těžko odstraňuje, ale postupovat můžete podobně jako u čištění oken. Brambory obsahují kyselinu šťavelovou, která je velkým pomocníkem při boji s odolnými skvrnami. Syrové brambory můžete nastrouhat, smíchat s citronovou šťávou a následně směsí vyčistit měděné předměty.

Mohlo by vás zajímat:  Plastová okna se udržují snadno. Jednou za čas ale potřebují pořádnou revizi

Bramborou snadno vyčistíte také stříbrné šperky. Můžete na to použít vodu, která vám zbyla z vaření brambor, ale pozor, nesmíte do ní přidat sůl. Stříbrné mince nebo šperky dejte do vody a nechte hodinu namočené. Poté opláchněte vodou. Pokud pracujete s potravinami, které nechávají skvrny na pokožce, zkuste je odstranit pomocí brambory.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/can-ordinary-potato-planted-crop-65590.html
Přidat na Seznam.cz