Architecture 3734369 1920

Boj s plísní doma je někdy nekonečný, vsaďte na osvědčené rady našich babiček

Domov by měl být naším útočištěm, místem, kde se cítíme naprosto bezpečně a spokojeně. Co když je ale s námi v domě nezvaný společník? Plíseň se nejčastěji vyskytuje ve vlhkých místnostech, kde se nedá pravidelně větrat – např. v koupelnách. Její přítomnost může způsobovat respirační potíže, chronické záněty průdušek a často bývá příčinou vzniku astmatu. Jak se tohoto tichého škůdce zbavit? Pomůžou vám babské rady.

Nechte přírodu, ať se o to postará

Ne, nadpis neznamená, že byste se měli odstěhovat do jiného bytu či domu a nechat ten stávající zarůst břečťanem a bodláky. Podíváme se na několik přírodních přísad, které jsou účinnými bojovníky s plísní:

  • čajovníkový olej (tea tree oil),
  • jedlá soda,
  • ocet.
Mohlo by vás zajímat:  Teflon už několik desetiletí usnadňuje vaření. O jeho škodlivosti se stále spekuluje

Čajovníkový olej se hojně využívá při léčbě různých zdravotních problémů, včetně těch kožních, mezi které patří i plísně. Smíchejte dvě lžíce čajovníkového oleje se dvěma šálky vody a přelijte do lahve s rozprašovačem. Aplikujte na plísní postižené místo a nechte hodinu působit. Poté pomocí kartáče s hrubými štětinami a kartáčku na zuby důkladně vydrhněte. Pokud je plíseň v pokročilém stádiu, je nutné tuto proceduru opakovat vícekrát.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jedlá soda nejen do pečiva

Tento bílý jemný prášek se v poslední době těší skutečně velké oblibě v oblasti úklidu. Aby ne, báječně čistí a odstraňuje zašlou špínu, vodní kámen a hlavně – plíseň. V kombinaci s tříprocentním peroxidem vodíku se z jedlé sody stává hubitel plísní. Sodu nasypejte na místa, která zasáhla plíseň a následně přelijte peroxidem. Po zaschnutí omyjte teplou vodou a dobře vysušte.

Mohlo by vás zajímat:  Roztomilé myšky udělají doma pořádnou spoušť. Osvědčené metody je vyženou

Ocet s plísní zatočí

Kdo by to byl řekl, že s octem dokážete uklidit celou domácnost. Od hloubkového čištění spár mezi kachličkami po nablýskaná okna. Ocet je méně známý fungicid, což znamená, že dokáže zlikvidovat široké spektrum plísní a to včetně těch domácích. V lahvi s rozprašovačem zřeďte ocet vodou a nastříkejte na plíseň. Po 15 minutách opláchněte teplou vodou. Výsledek bude viditelný okamžitě. Se štiplavým octovým zápachem si nedělejte starosti, zmizí v momentě vysušení.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Někdy ani domácí prostředky nestačí

V tom případě je lepší sáhnout po přípravcích z drogerie a postupovat podle návodu na obalu. Po použití speciálních fungicidů je nutné místnost dobře vyvětrat a několik hodin do ní nevstupovat. Nejlepší v boji proti písním je však prevence. Pravidelné větrání a zajištění cirkulace vzduchu vám zajistí dokonale zdravé domácí prostředí.

Přidat na Seznam.cz