Bílý ubrus plný skvrn mnoho krásy nepřidá. Díky jednoduchým trikům bude znovu zářivě čistý

Bílý ubrus plný skvrn mnoho krásy nepřidá. Díky jednoduchým trikům bude znovu zářivě čistý

Skvrny jsou postrachem všech bílých ubrusů. Pokud je i váš ubrus znečištěný například červeným vínem, mastnotou nebo jinými těžko odstranitelnými skvrnami, na nic nečekejte a použijte jeden z následujících způsobů. Pokud zareagujete rychle, je velmi pravděpodobné, že ubrus nakonec zachráníte.

Šťávu z řepy odstraní sůl

Řepa je velmi zdravá zelenina, bohužel také hodně ráda barví. Pokud se červená šťáva dostane i na váš bílý ubrus, okamžitě znečištěné místo posypte větším množství kuchyňské soli. Skvrnu lehce promněte a nechte chvíli působit. Až sůl změní barvu, setřete ji a nasypte na skvrnu novou. Opakujte, dokud sůl nevstřebá všechnu šťávu. Poté skvrnu namočte do ledové vody alespoň na dvě hodiny. Nakonec ubrus vyperte.

Mohlo by vás zajímat:  Úprava horního koše v myčce předejde usazování vody na nádobí

Zůstala vám na ubrusu skvrna od kávy nebo čaje? Sáhněte po citronové šťávě. Nalijte ji na skvrnu a nechte působit alespoň dvacet minut. Poté opláchněte vlažnou vodou. V případě potřeby opakujte. Pamatujte, že čím rychleji zasáhnete, tím je šance na úspěch vyšší. Mastných skvrn se zbavíte tak, že je posypete bramborovým škrobem. Nechte pár minut působit, poté vykartáčujte nebo opláchněte vodou.

Zdroj obrázku: Freepik

Bílým vínem proti červenému

Pokud nemáte po ruce bramborový škrob, můžete ho nahradit mastkem nebo křídovým práškem. Skvrnu také můžete zalít prostředkem na mytí nádobí a nechat několik minut působit. Poté ubrus vyperte v pračce. Pokud na ubrus rozlijete červené víno, je rychlá reakce rozhodující. Nenechte skvrnu rozlít se dále po ubrusu, snažte se ji koncentrovat na jedno místo.

Mohlo by vás zajímat:  Všudypřítomný prach je nesmrtelný. S několika triky nad ním konečně vyhrajete

Na skvrnu poté nalijte 2% peroxid vodíku a počkejte dvacet minut. Ubrus poté klasicky vyperte v pračce. Proti červenému vínu také pomáhá polít skvrnu okamžitě bílým vínem nebo šampaňským. A co dělat, pokud ubrus po vyprání zešedl? Namočte ho na celou noc do sraženého mléka. Poté opláchněte a vyperte. Lněný ubrus můžete namočit do vody s přídavkem lihu – stačí jedna polévková lžíce na litr vody.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/remove-old-food-grease-stains-table-linens-105513.html
Přidat na Seznam.cz