Bílá plíseň na substrátu ohrožuje rostlinu na životě. Včasný zásah ji dokáže zachránit
Rostliny pěstované uvnitř většinou vyžadují zvýšenou péči. I přes naše úsilí se někdy stávají náchylné k různým nemocem. Nejčastější z nich je plíseň na substrátu.
Nejedná se pouze o chybičku krásy
Jako první si určitě všimnete bílého povlaku na hlíně nebo okrajích květináče. Jedná se o druh plísně s mnoha sporami. Přestože se plísně zpočátku tvoří pouze na povrchu substrátu, časem se mohou dostat hlouběji do půdy, a dokonce napadnout i kořeny rostliny. Když se plísňové mycelium nadměrně rozšiřuje, zabraňuje rostlině přijímat vodu a živiny. Což může následně vést k hnilobě kořenů, nebo až k úhynu rostliny.
Problém začne vznikat, když je substrát často a stále vlhký. Dalším důvodem může být umístění květiny v místnosti s nízkou teplotou a slabým osvětlením. Nedostatek čerstvého vzduchu napomáhá rozšiřování plísně ještě víc. Velmi důležitý je také výběr správného substrátu. Příliš hustá, neprovzdušněná nebo jílovitá půda nemusí být zrovna nejvhodnější. Také se v některých substrátech mohou nacházet spory plísní, které se následně už jen rozšiřují.
Někdy je méně více
Abychom se vyhnuli takovým nepříjemnostem, je třeba dodržovat určité zásady. Nejdůležitější je neprolévání rostliny. Rostlinu stačí zalít, když už je vrchní část substrátu suchá. Důležitá je také drenáž pro odtok přebytečné vody. Určitě nepoužívejte květináče bez odtokových děr. V těch se totiž zbytečně usazuje přebytečná voda. Pokud i náhodou doma máte květináče bez otvoru, můžete díry lehce vyrobit. Takové typy květináčů jsou jistě vhodnější. Máte tak možnost zalévat květiny zespodu, odkud si rostlina vezme jen tolik vody, kolik potřebuje. A vy můžete zbylou vodu vylít, aby nezačaly hnít kořeny.
Pokud se vám však už nějaký povlak začal tvořit, není až takový problém s ním bojovat. Musíte ale začít tento problém řešit co nejdříve, jakmile ho zpozorujete. Stačí, když postříkáte vrchní vrstvu substrátu fungicidem. Můžete použít přírodní formy, jako je například odvar z česneku, cibule, měsíčku nebo kopřivy. Pokud je však plíseň až moc rozšířená, je třeba celou rostlinu vyjmout, kořeny dobře omýt a přesadit do čistého, nového substrátu. Jako prevenci můžete použít skořici, kterou jemně posypete substrát květiny.
Zdroj: https://www.familyhandyman.com/article/mold-on-houseplant-soil/