Žmolky ze svetru odstraní pemza. Správnou péčí jim jde předcházet

Žmolky ze svetru odstraní pemza. Správnou péčí jim jde předcházet

Svetry jsou oblíbeným oblečením zejména v chladnějších měsících. Postupem času se na nich však mohou objevit malé kuličky zvané žmolky. Kvůli těmto žmolkům může svetr vypadat opotřebovaně. Naštěstí existuje jednoduché řešení, jak se jich zbavit a jak jim do budoucna předcházet.

Jak se zbavit žmolků

K odstranění žmolků z oblíbeného svetru budete potřebovat pouze klasickou pemzu na zrohovatělou kůži a silonovou ponožku.

Jak na to:

 1. Položte svetr na rovný povrch.
 2. Nasaďte silonku na pemzu a svetr jemně otírejte krouživými pohyby přes žmolky. Dbejte na mírný tlak, abyste látku nepoškodili.
 3. Žmolky se budou postupně chytat na silonovou ponožku. Tu proto pravidelně během procesu zbavujte nahromaděných žmolků.
 4. Pokračujte, dokud ze svetru neodstraníte všechny žmolky.
 5. Nakonec můžete použít lepicí váleček k odstranění přebytečných vláken ze svetru.
Mohlo by vás zajímat:  Rýžový olej přináší tělu řadu benefitů a je ideální pro smažení
Zdroj obrázku: Freepik

Jak zabránit vzniku dalších žmolků

Zatímco odstranění žmolků je skvělý způsob, jak vrátit svetru svěží vzhled, ještě lepší je úplně zabránit jejich tvorbě. Zde je několik tipů, jak udržet svetr jako nový:

 • Ruční praní nebo jemný cyklus: Vždy perte svetr ve studené vodě a nepoužívejte sušičku. Teplo může způsobit lámání vláken, což vede ke vzniku žmolků.
 • Otočte svetr naruby: Tím zabráníte tření vláken o jiné kusy oblečení nebo pračku, které působí tření vedoucí ke vzniku žmolků.
 • Použijte sáček na oděv: Ten ochrání svetr před zachycením o jiné části oblečení, zipy nebo knoflíky během procesu praní.
 • Nevěšte ho: Pověšení svetru může způsobit, že se roztáhne a ztratí svůj tvar. Místo toho jej úhledně složte a uložte do šuplíku nebo na polici.
 • Vyhněte se tření o drsné povrchy: Při nošení svetru dávejte pozor na povrchy, které se o něj mohou odírat a způsobovat tření, jako jsou popruhy batohu nebo hrubé bezpečnostní pásy.
 • Použijte aviváž: Aviváž může pomoci udržet vlákna ve svetru hladká a zabránit tomu, aby se o sebe třela a tvořila žmolky.
Zdroj: https://www.grove.co/blog/how-to-remove-lint
Přidat na Seznam.cz