Žít ekologicky je snadné. Celou domácnost lze dokonale vyčistit i bez chemických prostředků

Žít ekologicky je snadné. Celou domácnost lze dokonale vyčistit i bez chemických prostředků

Pokud přemýšlíte ekologicky a snažíte se, aby vaše chování mělo na životní prostředí co nejmenší dopad, určitě jste přemýšleli také nad tím, jak ušetřit za úklidové prostředky, které jsou většinou plné chemických složek, které škodí našemu zdraví i přírodě. Poradíme, co použít k domácímu úklidu, aniž byste zatěžovali životní prostředí.

Budete potřebovat suroviny, které používáte v kuchyni

Pokud se snažíte přejít z kupovaných čisticích prostředků na domácí, poradíme, jak hravě na to. Zkusit můžete například leštidla z citrusů. Jsou ekologická a levná, navíc opravdu fungují. Stačí jen rozkrojit citron nebo pomeranč na polovinu, předmět jí potřít, následně opláchnout vodou a vytřít do sucha. A máte hotovo!

Mohlo by vás zajímat:  Tablety do myčky zbaví dřez nečistot a zápachu

Citron poslouží také jako leštidlo na zrcadlo nebo okna. Smíchejte 4 lžíce citronové šťávy s půl litrem vody. Máte hotovo a už stačí jen do směsi namočit měkký hadřík a okna vyčistit. Směs nebude nechávat nevzhledné pruhy na oknech a vy bude vidět ven skrze lesklé tabule. Navíc se zbavíte mastnoty. Zkusit můžete mléko, a to konkrétně na podlahy. Linoleum bude díky němu zářit původními barvami.

Zdroj obrázku: Freepik

Zkuste jedlou sodu nebo ocet

Jedlá soda a ocet jsou suroviny, které můžete použít v celé domácnosti, nejen při vaření. Díky jedlé sodě se zbavíte připálenin v troubě, stačí jen vytvořit roztok s 1/4 hrnku jedlé sody a trochy vody. Nechte chvíli působit a poté opláchněte troubu vodou. Soda pomůže i při čištění koberce. Nasypte ji na 15 minut na koberec, poté vysajte a koberec bude krásně osvěžený.

Mohlo by vás zajímat:  Dokonale čistá trouba i bez agresivní chemie: stačí sáhnout do spíže pro ty nejlepší prostředky

Ocet dodá lesk kuchyňské desce a dvířkám. Stačí smíchat 1/2 hrnku octa s hrnkem vody a poté ještě přidat lžičku tekutého mýdla. Pořádně promíchejte a používejte nejen na desku, ale také na jiné povrchy. Ocet můžete použít k odstranění mastného filmu na digestoři nebo kuchyňských skříňkách. Na mastnotu bude fungovat také kvalitní olivový olej.

Zdroj: https://www.familyhandyman.com/project/how-to-make-homemade-cleaner-with-simple-ingredients/
Přidat na Seznam.cz