Zima pomalu končí a zahrady se začínají probouzet. Tyhle kroky by měl udělat každý zahradník

Zima pomalu končí a zahrady se začínají probouzet. Tyhle kroky by měl udělat každý zahradník

Teplejší dny se pomalu blíží a mnoho z nás se jistě těší, až vyrazí na zahradu. V první řadě všechny zahrádkáře ovšem čeká jarní úklid, který sice vyžaduje hodně práce, ale rozhodně se vyplatí. Když s tím začnete dostatečně brzy, budete se moci brzy těšit z krásné a velmi zdravé zahrady. Podívejme se, jaké kroky musíte podstoupit, aby se vaše zahrada probudila k životu.

Úklid po zimě

V první řadě musíte odstranit všechny zimní pokrývky, kterými jste chránili své záhony před mrazem. Nejlepší je, když to uděláte během zamračeného dne, protože rostlinám nehrozí náhlý teplotní šok. Musíme si ovšem pamatovat, že byste měli mít stále připravené tyto kryty pro případ, že se chladné počasí ještě na chvíli vrátí. Tato nepřipravenost už stála mnoho lidí jejich nádherné květiny, protože jim jednoduše zmrzly.

Mohlo by vás zajímat:  Postřik z chilli papriček ochrání záhony před škůdci i domácími mazlíčky

Až to budete mít hotové, proveďte průzkum. Zimy ve střední Evropě jsou pro rostliny často nemilosrdné. Vždy musíte po zimě projít celou zahradu a posoudit, zda rostliny nepolámal sníh, nezmrzly nebo si je nedali během zimy hlodavci jako svačinku.

Zdroj obrázku: Freepik

První hnojení

Stromy, keře i trvalky musíte na začátku vegetačního období přihnojit hnojem, kompostem nebo vícesložkovými hnojivy určenými pro konkrétní druhy rostlin, které máte na zahradě. V tomto období můžete použít také dlouhodobě působící hnojiva, která budou během vegetace postupně uvolňovat složky, díky kterým nebudete muset rostliny přihnojovat během celého roku.

Mohlo by vás zajímat:  Opadané listí je prospěšné pro zahradu i pro tvory, kteří v ní žijí

Jarní úklid zeleninové zahrádky

S příchodem jara samozřejmě musíte odstranit všechna suchá stébla. Kromě toho byste se měli zaměřit i na zeleninovou zahrádku. Půdu kolem zeleniny a bylinek byste měli zkypřit a přihnojit přírodními nebo minerálními vícesložkovými hnojivy. Provést byste měli také revizi a opravy záhonů pro pěstování rané zeleniny. Čeká vás také prořezávání ovocných stromů a keřů. To nesmíte podcenit, jinak nebudete mít nádhernou a bohatou úrodu během léta.

Zdroj: https://getbusygardening.com/spring-garden-clean-up/
Přidat na Seznam.cz