home-outside-view

Zahradní trendy roku 2023 ovládly odstíny šedé a řízený chaos

Dům a jeho okolí. Právě venkovní prostory hrají nezastupitelnou roli a jsou měřítkem toho, jaký dojem zanechávají spolu se samostatnou stavbou. Hitem letošního roku jsou odstíny šedi, často použité v geometrických mozaikách nebo extravagantních tvarech. A trávník? Letošním největším trendem a velkou změnou oproti dřívějšku je rozkvetlá louka se zdánlivým chaosem i přesně uspořádaná minimalistická kompozice. Co dalšího přináší rok 2023 pro dvorek a zahradu?

Velkoformátová designová dlažba

Šedá vévodí interiéru i exteriéru, kde se objevuje na velkoformátových designových dlaždicích. Oblíbené jsou varianty jednobarevné, ale také různé odstíny se žíháním. Aranžéři doporučují černé nebo béžové zabarvení, přičemž nejčastěji ve čtvercových nebo obdélníkových formátech. Velmi populární jsou pak tvary připomínající voštinu, šestiúhelníky terase bezesporu sluší, vždy ale musí venkovní prostor ladit se stavbou. V některých situacích je tak vhodnější volit umírněnější styl a nadčasové provedení.

Mohlo by vás zajímat:  Při hnědnutí tújí je nutné reagovat ihned. Včasný zásah může stromy zachránit
Zdroj obrázku: Freepik

Namísto „golfáče“ rozkvetlá louka

Snem každého zahradníka byla v minulých letech krásně posekaná zelená plocha v okolí celého domu, na zahradě i kolem chodníků před vchodovými dveřmi. Golfový trávník nebo lidově řečeno „golfáč“ byl každoročním cílem a tématem soutěžení mezi sousedy. Pro letošek je všechno jinak, namísto rovně střižené trávy je módním hitem louka a takzvaně řízené chaotické uspořádání, kdy se prostory nesečou, naopak se vysazují rostliny, které bujně rostou a kvetou. Oblíbené aranžmá už není trendem jen v jižních zemích, ale také v našem mírném pásu.

Mohlo by vás zajímat:  Cukr není pouze škodlivý. Dodá energii celé zahradě i unaveným včelám

Příjezdová cesta a chodníky v novém

Obdobně jako u terasy rovněž příjezdová cesta a chodníky, dvorek a další prostranství se mohou vydláždit nejen běžnými betonovými kostkami, ale různě tvarovanou dlažbou včetně lichoběžníků nebo šestiúhelníků, která s osmi centimetry tloušťky vydrží i tíhu zaparkovaného vozu. Samozřejmostí jsou pak obdélníky, které mívají rozměry 40 × 60 centimetrů a jsou oblíbené pro svou hladkou strukturu. Mohou být v barvách šedé, ale také nerino, čedič, latte, slonová kost nebo cortado.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/trends/2023.html
Přidat na Seznam.cz