Zahradní i pokojové rostliny výborně vyživí hnojivo z kávové sedliny

Zahradní i pokojové rostliny výborně vyživí hnojivo z kávové sedliny

Svěží, jasně zelené kapradí nebo krásně kvetoucí toulcovky jsou snem mnoha milovníků rostlin. Bohužel při pěstování těchto rostlin často nastávají problémy. Potřebují pravidelné hnojení – mnoho pěstitelů nedá dopustit na vodu s pivem, česnekem nebo mlékem. Osvědčenou metodou je ale také zalévání kávovou sedlinou, která rostlinám dodá potřebné živiny.

Obsahuje spoustu minerálů

Kávová sedlina obsahuje draslík, fosfor, dusík a hořčík. Látky se z ní uvolňují velmi pomalu, a proto rostliny vyživují po delší dobu. Kávová sedlina navíc kypří půdu, která pak pomaleji vysychá. Dá se použít jak na pokojové, tak na zahradní rostliny, ale ne všechny květiny z ní budou mít prospěch. Nejvíce užitku přinese kapradinám, trvalkám, vřesu, hortenziím, toulcovkám a orchidejím.

Mohlo by vás zajímat:  Zahustit polévku nebo omáčku jde i bez mouky: rychle, chutně a zdravě

Kávovou sedlinu lze použít pro zalévání rostlin, pro mulčování půdy kolem nich, jako přísadu do kompostu nebo jako startovací hnojivo při sázení. Pro přípravu hnojiva zalijte jednu až dvě lžičky kávové sedliny sklenicí vody. Počkejte, až sedlina nabobtná, a důkladně vše promíchejte. Směsí nakonec zalijte rostliny. Opakujte každé dva týdny.

Zdroj obrázku: Freepik

Hnojivo z nedopité kávy

K přípravě hnojiva můžete použít i zbytek nedopité kávy. Zřeďte ji s vodou v poměru 1 : 5 a zalijte s ní potřebné rostliny. Pokud chcete kávovou sedlinu využít na zahradě a potřebujete k tomu větší množství, pak sklenici sedliny zalijte 10 litry vody. Když sedlina nabobtná, vše důkladně promíchejte a rostliny ihned zalijte.

Mohlo by vás zajímat:  Žehlení urychlí hliníková fólie, voda s octem a správné sušení

K obohacení půdy v květináčích můžete použít i sušenou kávovou sedlinu. Jak na to? Při přesazování rostlin smíchejte lžičku kávové sedliny se substrátem a zasaďte do něj rostlinu. Můžete ji nasypat i na dno květináče, rostlina si bude postupně odčerpávat živiny. Nejjednodušším způsobem je rozsypat kávovou sedlinu kolem květiny a lehce ji smíchat s horní vrstvou substrátu. Při zalévání se složky dostanou ke kořenům.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/composting/ingredients/coffee-grounds-gardening.htm
Přidat na Seznam.cz