Tahle asijská kráska se v našich zahradách zabydlela už dávno. Málokdo přitom zná její účinky

Tahle asijská kráska se v našich zahradách zabydlela už dávno. Málokdo přitom zná její účinky

Velké květy s neskutečnou vůní jsou ozdobou zámeckých zahrad, ale oblíbené jsou také u rodinných domů. Pivoňka patří mezi krásky, které na zahradě nesmí chybět, vybrat si lze z mnoha barevných kultivarů. A nejen z estetických důvodů jsou pivoňky ty pravé, jsou totiž léčivé a mohou pomoci s různými neduhy včetně akné a působí i proti rozvoji hypertenze nebo ischemie, poradí si také s ledvinovými kameny. Proč vysadit pivoňky na pozemek a na co si dát v souvislosti s těmito bylinami pozor?

Z Asie až do tuzemských zahrad

Do tuzemských klášterních zahrad se dostaly pivoňky z jižní a východní Evropy, známé jsou též odrůdy z Číny. Už ve středověku byly vypěstovány kultivary s bohatými květenstvími v barvách červené, růžové, fialové, krémové a bílé. Dorůstají do výšky 70 až 90 centimetrů, bývají rozložité, listy mají pevné a sytě zelené. S ohledem na povětrnostní podmínky kvetou v průběhu května a června, vydávají silnou vůni a jejich pěstování není žádná věda, vyžadují především slunné stanoviště a humózní půdu. Pro léčebné účely se používají květy, semena a kořen.

Zdroj obrázku: Freepik

Pivoňka na pokožku s akné a boláky

Tato bylina obsahuje významné třísloviny, glykosidy, flavonoidy, organické kyseliny, vlákninu, cukry a další enzymy a minerální soli, které působí protizánětlivě a očišťují tělo od toxinů. Nálev z květů pivoňky nebo z kořene se používá zevně na očištění pleti při akné, při vyrážce nebo při ekzematických projevech či při atopické dermatitidě. Hloubkově čistí a hydratuje, užití je možné při suché pokožce nebo pro zklidnění boláků. Nálev pokožku čistí od nebezpečných látek z ovzduší a rozjasňuje pleť.

Mohlo by vás zajímat:  Živý, nebo umělý: věčné dilema nabízí zajímavé řešení, které poslední roky nabývá na popularitě

Při zánětech močového měchýře i na podporu srdce

Pro vnitřní použití se připravuje nálev z okvětních lístků nebo z kořene. Pomáhá při častých zánětech močového měchýře nebo při potížích s chronickou cystitidou. Její čisticí vlastnosti se využívají při problémech s ledvinovými kameny, obsažené fenoly pomohou harmonizovat trávení. Dokonce působí prebioticky, odvar je balzámem pro střeva. S ohledem na hořčík podporuje pivoňka činnost srdce. Odvar se připravuje zalitím hrsti rozmixovaných okvětních lístků nebo lžičky kořenu horkou vodou. Pije se po malých dávkách. Jeden hrnek odvaru je dostačující, při vyšším množství hrozí intoxikace a otrava.

Zdroj: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-32/peony
Přidat na Seznam.cz