Boiled Baby Potatoes Saucepan

Voda z vařených brambor se hodí pro kosmetické účely nebo jako hnojivo

Co udělat s vodou z vařených brambor? Většina lidí nad touto otázkou vůbec nepřemýšlí, povětšinou končí ve výlevce dřezu, v lepším případě na kompostu. Co taky se špinavou vodou, řeknou si mnozí. Bohužel se tím připravují o blahodárnou tekutinu, která obsahuje celou řadu potřebných vitamínů a minerálů a navíc najde využití v domácnosti. Jakým způsobem se bramborová voda využívá a proč ji příště nevylívat do dřezu?

Cenný zdroj blahodárných látek

Brambory chutnají skvěle, k tomu jsou základní přílohou tuzemských specialit a nechybí v mnoha tradičních receptech. Jsou klasikou, která nikdy nezklame, a bývají podávány k řízkům, karbanátkům i k zelí nebo vegetariánským jídlům. Je pravda, že v poslední době se dostávají do hledáčku dietářů, kteří je umisťují na černé listiny, ale samotné brambory za to nemohou. Obsahují totiž celou řadu prospěšných látek včetně vitamínů C a skupiny B, minerálů, jak jsou hořčík, draslík, fosfor, vápník, železo, sodík nebo zinek.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbený novoroční ohňostroj je pro mazlíčky peklo. Postarejte se, aby netrpěli
Zdroj obrázku: Freepik

Babičky věděly, co s bramborami

V dobách našich babiček se jedly brambory denně a lidé neměli problém s nadváhou. A co víc, je dokázané, že brambory zlepšují chod trávicí soustavy, dokonce jsou lékem při stresu nebo při potížích s pokožkou. Jsou nadmíru zdravé, stačí je nepolévat tučnými a smetanovými omáčkami. Naši předci dokázali brambory ocenit nejen k jídlu, ale uměli využít též vodu, ve které se brambory vařily.

Využití bramborové vody

Voda z vařených brambor obsahuje látky, které se louhují při vaření. Bramborová voda proto byla v minulosti základem polévek a omáček, podávala se domácím zvířatům. Používala se též pro kosmetické účely, protože byla alternativou k dnešním kondicionérům. Nesolená bramborová voda je ale také zajímavým přírodním hnojivem, které nestojí vůbec nic. Zchlazenou bramborovou vodou se zalívají hrnkové rostliny běžným způsobem, případně se vlívá do kompostu pro podporu mikrobiologického prostředí.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/foods/potatoes, https://health.ucdavis.edu/blog/good-food/potato-health-benefits-and-why-you-should-eat-more-spuds/2022/05, https://www.medicalnewstoday.com/articles/280579, https://www.evergreenseeds.com/potato-water-for-plants/
Přidat na Seznam.cz