Ušetřit na plynu není těžké. Změna teploty a chytré vaření uspoří nemalou částku

Ušetřit na plynu není těžké. Změna teploty a chytré vaření uspoří nemalou částku

V České republice vystoupala inflace k dvouciferným číslům, což pro většinu obyvatel znamená nebývalé zvýšení cen téměř všech produktů, které se běžně kupují. Nejcitelněji je to patrné u energií a jídla. Není proto divu, že lidé začali myslet úsporně a šetří, kde můžou. Platí to také pro spotřebu plynu. Jak se chovat, abyste účet za plyn neměli extrémně vysoký?

I jeden stupeň dolů pomůže

Je zbytečné v bytech přetápět na teplotu, které se říká lidově „trenková“, kdy doma chodíte oblečení v lehkém oděvu. Když totiž snížíte hodnotu na termostatu o jeden stupeň, můžete ušetřit až 6 procent nákladů na plyn. Jak tedy topit?

  • V obytných místnostech vám postačí topit na 20 °C.
  • V ložnici a na chodbě lze teplotu snížit až na 17 °C.
Mohlo by vás zajímat:  Jaro rozzáří i náš balkón všemi barvami. Tyhle květiny jsou do truhlíků nejkrásnější

Spánek v chladnější místnosti je navíc zdravější a kvalitnější. Bude se vám lépe usínat a možná ani nebudete muset spát při otevřeném okně.

Zdroj obrázku: Freepik

Topte jen tehdy, když jste doma

Je zbytečné topit na běžnou teplotu, když jste v práci a děti ve škole. Stačí vyhřívat domácnost jen na udržovací teplotu, která klidně může být o dva až tři stupně nižší. To samé platí pro topení v noci. Někdo plynový kotel na noc vypíná. Větší úsporu peněz ale přinese, pokud pokles teploty během nočních hodin nebude příliš velký.

Mohlo by vás zajímat:  Jak si za málo peněz vyčarovat dům snů? Využijte snadno dostupných slev

Uspořit plyn lze i při vaření a ohřevu vody

V řadě domácností se plyn používá nejen k topení, ale také k vaření. Zde lze ušetřit tím, že budete používat kvalitní nádobí – smaltované, nerezové, litinové. Nenechávejte plyn zbytečně hořet, když odstavíte hrnec z hořáku. Úsporu vám přinese také tlakový hrnec, který sníží dobu vaření potravin. Nezapomínejte nechat pravidelně plynový sporák zkontrolovat odborníkem, abyste zamezili ucpání hořáků. Pokud používáte plyn i na ohřev vody, snižte na plynovém bojleru teplotu na 50 až 60 °C. Nemá cenu ji ohřívat na více stupňů.

Zdroj: https://www.shipleyenergy.com/resources/energy-guides/12-ways-to-save-money-on-your-natural-gas-bill/
Přidat na Seznam.cz