Tyto druhy nádobí do myčky nepatří. Mohou ztratit tvar, barvu nebo nepřilnavé vlastnosti

Tyto druhy nádobí do myčky nepatří. Mohou ztratit tvar, barvu nebo nepřilnavé vlastnosti

Myčky nádobí jsou skvělým vynálezem, který šetří čas i energii při mytí nádobí. Ne všechny druhy nádobí jsou ovšem pro mytí v myčce vhodné. Některé se mohou během celého procesu nenávratně poškodit. Pojďme si představit druhy nádobí, které do myčky raději nedávejte.

Dřevěné nádobí může myčka nenávratně poškodit

Vysoké teplo a silné mycí prostředky v tabletách do myčky mohou dřevo poškodit a způsobit jeho praskání nebo deformaci. Vysoká teplota navíc může poškodit úpravu samotného materiálu, který se tak stane náchylnějším k růstu bakterií. Pokud se tedy ptáte, co nedávat do myčky, dřevo je rozhodně na prvním místě. Zásadně by se totiž mělo umývat jen jednoduše vodou a prostředkem na nádobí a poté důkladně osušit.

  • Dřevěné nádobí může v myčce prasknout nebo se zdeformovat.
  • Vysoká teplota může způsobit, že dřevo ztratí povrchovou úpravu.
  • Nejlepší volbou je mýt dřevěné nádobí ručně.

Pokud se přece jen rozhodnete mýt dřevěné nádobí v myčce, nezapomeňte jednotlivé kusy umístit do horního stojanu a použít šetrný cyklus s nízkou teplotou. S ohledem na životnost ovšem doporučujeme držet se spíš ručního mytí.

Mohlo by vás zajímat:  Psí loužičky mohou znamenat i vážný problém. S pejskem hlavně jednejte v klidu
Zdroj obrázku: Freepik

Plastové nebo ručně malované nádobí může ztratit kouzlo

Pokud máte doma například misky z plastu, raději opět zkontrolujte, na jakou teplotu v myčce vlastně nádobí myjete. Velká změna teplot si může s plastovým nádobím poměrně slušně vyhrát a změnit i jeho celkový tvar. Dalším druhem nádobí, co nedávat do myčky, jsou pak také ručně malované nebo potištěné talíře, případně hrnky. Ne všechny barvy a potisky intenzitu myčky vydrží a vám by se tak mohlo klidně stát, že přijdete o unikátní kousky, kterých si tolik vážíte.

Nádobí s nepřilnavým povrchem může přijít o své vlastnosti

Je důležité si uvědomit, že nepřilnavé nádobí do myčky rozhodně nepatří. Vysoká teplota a drsné mycí prostředky mohou nepřilnavý povrch poškodit a způsobit jeho odlupování. Nepřilnavé nádobí jednoduše opláchněte horkou vodou a pomocí měkké houbičky nebo hadříku z něj setřete případné částečky jídla. V případě potřeby můžete použít jemný čisticí prostředek, ale určitě se vyhněte abrazivním houbičkám nebo kartáčům.

Zdroj: https://www.today.com/food/21-things-you-should-never-put-dishwasher-t108971
Přidat na Seznam.cz