Sušení prádla v zimě nemusí být problém. Rychleji uschnout může dokonce venku

Sušení prádla v zimě nemusí být problém. Rychleji uschnout může dokonce venku

Sušení prádla v zimě v malém bytě nebo domě, kde není žádná speciální místnost, může být velkou výzvou. Vysoká vlhkost má nejen negativní vliv na zdraví, ale může vést také k vývoji plísní. Naštěstí existují jednoduché způsoby, které tomu zabrání a díky nim rychle vysušíte prádlo i v chladných dnech.

Nebezpečné sušení

Jak tvrdí vědci a lékaři, sušení prádla v bytě, zejména v zimě, je velmi škodlivé pro zdraví. Při sušení prádla unikají do vzduchu asi dva litry vody a vlhkost v místnosti se nebezpečně zvyšuje, což podporuje nemoci, jako jsou astma, alergie, a dokonce i pneumonie. Příliš vysoká vlhkost usnadňuje vývoj roztočů a specifického typu plísní, které silně ohrožují lidi s oslabeným imunitním systémem.

Mohlo by vás zajímat:  Čaj rozzáří domácnost leskem, probudí rostliny znovu k životu a napomůže ke krásným vlasům

Sušení prádla v ložnici a v dětských pokojích je obzvláště nebezpečné – jsou to místnosti, kde spíme nebo trávíme spoustu času, a vystavování se plísni a houbám po několik hodin je zdraví nebezpečné. Pokud však nemůžete prádlo sušit venku nebo v pokojích uzpůsobených k tomuto účelu, měli byste se nejprve vybavit zařízeními, která absorbují nadměrnou vlhkost, a nejlepší je nechat schnout mokré prádlo během dne, kdy nejste doma.

Zdroj obrázku: Freepik

Jednoduché sušení

Pokud jste nuceni sušit prádlo doma, měli byste se řídit několika tipy – v zimě je lepší neplnit celý buben pračky. Pokud je v něm méně prádla, vlhkost se během odstřeďování rychleji odpařuje a prádlo je po vytažení z pračky téměř suché. Při věšení mokrého prádla se pokuste zachovat mezery mezi jednotlivými kusy oděvů – vzduch pak bude moci volně cirkulovat a vlhkost bude rychleji unikat. Jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují rychlé sušení prádla doma, je okolní teplota.

Mohlo by vás zajímat:  Pondělní syndrom nám nedovolí usnout a připravit se na všechny výzvy. Pomůže jasný plán

Čím je vyšší, tím rychleji molekuly vody kondenzují a unikají z oblečení. Před zavěšením prádla doma stojí za to důkladně větrat místnost. Ne každý ví, že sušení prádla venku v zimě, zejména v chladných dnech, je kratší než sušení prádla doma. Důvodem je skutečnost, že vlhkost se pak transformuje na jemnou vrstvu ledu, která je sublimována, tedy transformována na plynný stav agregace. V chladných dnech stojí za to sušit prádlo venku – jde nejen o efektivnější, ale také určitě zdravější metodu.

Zdroj: https://www.consumer.org.nz/articles/the-best-way-to-dry-laundry-in-winter
Přidat na Seznam.cz