pest-bed-bug-background-bedbug-control-bedding

Štěnice jsou odolné, jejich úspěšná likvidace vyžaduje odborný zásah

Štěnice jsou paraziti, kterých je velmi obtížné se zbavit. Živí se jak lidskou, tak zvířecí krví a jejich přítomnost dokáže být velmi nepříjemná. I přes časté přesvědčení navíc není pravda, že by se štěnice vyskytovaly pouze na nehygienických, neudržovaných místech. Můžou se velmi snadno dostat i k vám domů. Jak? A co s tím dělat? Právě to se dozvíte v tomto článku.

Jak může k infestaci štěnicemi dojít

Jak už bylo řečeno, infestace štěnicemi neznačí, že je domácnost špatně udržovaná. Parazity si totiž můžete odkudkoli donést. Častý je jejich výskyt například v levnějších motelech či jiných ubytovacích zařízeních. Stát se ale může i to, že si je donesete například z čalounění v hromadné dopravě. Nejčastěji k přenosu dojde tak, že se štěnice přichytí na vaše oblečení, doputuje k vám domů a tam naklade vajíčka. K zamoření pak může dojít velice rychle, jelikož tento parazit klade až deset vajíček za den a ty se poté postupně líhnou.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zamoření štěnicemi poznat

Štěnic si často nevšimnete ihned. Jsou to totiž víceméně noční tvorové, které z úkrytu vylákává pouze náš pach, teplo či vydechovaný oxid uhličitý. Přes den se je tak můžete pokusit najít třeba za nábytkem, čalouněním či v záhybech matrace. Před napitím jsou tito tvorové také víceméně průhlední. Po napití výrazně ztmavnou.

Mohlo by vás zajímat:  Ochránit pozemek před divokými prasaty pomůže bytelný plot, čistota a účinné odpuzovače

Jejich přítomnost můžete také odhalit dle kousnutí. Štěnice se často zakousnou víckrát blízko u sebe. Ranky tak tvoří pomyslný trojúhelník. Na těchto místech pak vznikne bolák, který se hojí až několik týdnů a jedincům s oslabeným organismem je lepší podat léky proti alergii.

Jak se těchto parazitů zbavit

Boj se štěnicemi je velmi náročný. Dokážou totiž přežít až rok bez potravy. Právě proto se k jejich likvidaci používají chemické prostředky, které by měl aplikovat profesionál. Proces je potřeba párkrát opakovat, aby k jejich vyhubení opravdu došlo.

Zdroj: https://www.cdc.gov/parasites/bedbugs/faqs.html
Přidat na Seznam.cz