Starý a sešlapaný koberec nepotřebuje výměnu, ale pořádnou očistu, která obnoví jeho barvy a strukturu

Starý a sešlapaný koberec nepotřebuje výměnu, ale pořádnou očistu, která obnoví jeho barvy a strukturu

Znáte ten úžasný trik, kdy se na bílý koberec vyleje červené víno a pak se zázračně vyčistí jedlou sodou? Rozhodně to nezkoušejte doma. Pokud ale váš koberec neutrpěl žádné vážné škody a rádi byste obnovili jeho vzhled, zkuste domácí osvědčené metody.

Jedlá soda

Za málo peněz hodně muziky. Jedlá soda čistí a obnovuje barvy. Pro obnovení barev nasypte tenkou vrstvu sody na koberec, nechte působit několik hodin, nejlépe přes noc, a vyluxujte. Tato metoda je vhodná především pro ty, kteří chtějí vyčistit koberec od slabého zašpinění bez použití agresivních mycích prostředků, které mohou změnit barvu látky nebo poškodit strukturu koberce.

Jak na skvrny

Mokré nebo mastné skvrny jemně vysušte papírovou utěrkou. Z vody a sody udělejte hustší pastu anebo nasypte větší množství prášku a lehce pokropte teplejší vodou. Jemně zatlačte do koberce a promněte jakýmkoli měkčím kartáčkem. Nechte působit několik hodin a pak koberec vysajte.

Skvrny od bláta

Pokud se nám koberec zašpiní od bláta, je lepší trochu počkat, až vyschne, a poté ho zameteme, vyluxujeme a lehce umyjeme jemným dezinfekčním prostředkem anebo octovou vodou. Při silnějším zašpinění můžete zkusit jedlou sodu, jak bylo popsáno výše, anebo agresivnější čisticí prostředek.

Mohlo by vás zajímat:  Špinavé spáry v koupelně nebo kuchyni bijí do očí, vyčistěte je konečně efektivně
Zdroj obrázku: Freepik

Obnova sešlapaného koberce

Čas od času někteří z nás potřebují doma přestěhovat nábytek a převrátit staré pořádky vzhůru nohama. Najednou nám začnou vadit otlaky na koberci od nábytku, protože se neesteticky vyjímají na nežádoucích místech. Na otlačená místa nám pomůže napařovací žehlička. Nastavíme na nižší program a po koberci několikrát opatrně přejedeme.

Nemáme-li napařovací žehličku, na koberec dáme vlhký hadřík a žehličkou několikrát po hadříku přejedeme. Žehlení koberce bez použití vody nemá cenu, protože jedině vlhkost spojená s teplem dokáže změnit jeho strukturu.

U koberce s dlouhými vlákny by nám žehlení příliš nepomohlo. Je náročnější na údržbu. Vysajeme s co nejmenší hubicí, a pak se ho můžeme pokusit ho načechrat hřebínkem.

Zdroj: https://www.popularmechanics.com/home/interior-projects/a36051771/carpet-cleaning/
Přidat na Seznam.cz