Špinavé spáry v koupelně nebo kuchyni bijí do očí, vyčistěte je konečně efektivně

Zašlé spáry mezi dlaždicemi v koupelně nebo v kuchyni dokážou pěkně potrápit. Jdou špatně vyčistit, za chvíli zšednou, a to zkazí všechno naše úsilí. V obchodech jsou sice k dispozici speciální čisticí prostředky, ty však vydávají nepříjemný zápach, mohou dráždit pokožku a jsou nebezpečné pro děti a domácí mazlíčky. Naštěstí existují osvědčené, přírodní metody, o které se tu s vámi podělíme. 

Domácí pasta na čištění spár

Postupujte podle následujících pokynů krok za krokem a vyrobte si přírodní, zdravotně nezávadnou čisticí pastu na spáry. Potřebovat budete:

  • mokrý hadřík,
  • jedlou sodu,
  • vodu, ocet nebo peroxid vodíku,
  • misku,
  • starý kartáček na zuby.
Zdroj obrázku: Pixabay

Krok 1: Připravte si plochu, kterou chcete čistit

Začněte otřením dlaždic nebo kachliček vlhkým hadříkem. Odstraňte veškerý viditelný prach a špínu. Pokud jsou na dlaždicích odolné skvrny, dejte si tu práci a důkladně je očistěte.

Krok 2: Smíchejte ingredience

Jestli použijete vodu, ocet nebo peroxid vodíku, záleží na stavu vašich spár. Chcete-li odstranit každodenní nečistoty, smíchejte dva díly jedlé sody s jedním dílem vody. U zašlých nebo zbarvených spár smíchejte dva díly sody s jedním dílem octa. A pokud máte hrubé, silně znečištěné dlaždice a spáry, smíchejte dvě části jedlé sody s jednou částí peroxidu vodíku.  

Mohlo by vás zajímat:  Spořivé hospodyňky používají místo chemických čističů známé ingredience na vaření za pár korun

Krok 3: Aplikujte směs 

Pomocí kartáče na spáry nebo starého kartáčku na zuby naneste vzniklou směs na spárovací linky. Pokud používáte ocet, naneste nejdříve malé množství na méně viditelné místo a ujistěte se, že kyselý ocet nezanechává skvrny.  

Krok 4: Vydrhněte spáry

Nechte pastu na spárovací hmotě několik minut působit a poté vydrhněte všechny linie mezi dlaždicemi. Nakonec opláchněte vodou nebo klasicky vytřete podlahu. 

Malý tip: chcete-li získat dvounásobnou čisticí sílu a příliš se při tom nezapotit, použijte na drhnutí starý elektrický kartáček na zuby.

Zdroj obrázku: Pixabay

Citronová šťáva: zabiják rzi a plísně

Nepostradatelným pomocníkem při péči o spáry je citronová šťáva. Nejen že bělí a osvěžuje, ale také pomáhá zbavit se plísní a bakterií. Stačí smíchat šťávu z jednoho citronu s horkou vodou, nalít do nádoby s rozprašovačem a nastříkat na spáry. Pokud se objeví rez nebo vodní kámen, použijte neředěnou šťávu, pokropte s ní nečistoty, počkejte 20 minut a otřete vlhkým hadříkem. 

Zdroj: https://www.bobvila.com/articles/cleaning-grout/
Přidat na Seznam.cz