high-angle-shot-footpath-made-stone-tiles-surrounded-by-green-grass

Proti mechu v dlažebních kostkách funguje sůl, ocet nebo jedlá soda

Příjezdová cesta či dláždění z kostek jsou velmi oblíbenou úpravou exteriéru. Pokud je provedení kvalitní a správné, materiál vydrží dlouho a bude okolí domu zdobit. I tak ale existuje několik věcí, které mohou dlažebním kostkám uškodit. Jednou z nich je právě mech.

Osvědčené způsoby pro boj s mechem

Existuje několik různých způsobů, jak mech z cest dostat. Můžou být jak mechanické, tak chemické. Často ale bývají časově nebo finančně nákladné.

Jedním z osvědčených způsobů je ruční odstraňování plevele. To je prováděno buď rukama, nebo kartáči. Ačkoli jsou kartáče efektivnější než použití pouze rukou, i tak není tento postup vhodný pro větší plochy, ale spíše na lokálně zasaženou dlažbu. Nehodí se, ani pokud je porost mechu hustý.

Mohlo by vás zajímat:  Tři metody, jak se zbavit mšic efektivně a přírodní cestou

Samozřejmě se nevylučuje ani použití chemických prostředků. Tato metoda je ale velmi nákladná a škodí jak zvířatům, tak rostlinám v okolí bydliště. Způsob není vhodný, ani pokud se v okolí dlažby pohybují děti.

Dále je možné využít plamen či vysokotlaký čistič. Obojí se postará i o odstranění kořenů mechu.

Zdroj obrázku: Freepik

Domácí recepty na postřiky proti mechu

Existuje i několik babských rad, jak se s tímto problémem vypořádat. Tento způsob vás nepřijde tak draho jako většina chemických přípravků a jeho použití je ještě o něco bezpečnější. Vyzkoušet můžete sůl. Dejte ale pozor, abyste jí nepoužili moc, mohla by dlažbu permanentně zabarvit. Doporučuje se také v kombinaci s vodou a octem.

Mohlo by vás zajímat:  Nejvyšší čas připravit zahradu na zimu. Díky správné ochraně přežijí rostliny až do jara

Také můžete použít čistě ocet s různými druhy olejíčků či mýdlem. Posypání jedlou sodou by mělo také zafungovat.

Snažte se vzniku mechu předejít

Nejsnadnějším řešením je podniknout takové kroky, aby k růstu mechu vůbec nedocházelo. Snažte se tak například při zalévání trávníku nepouštět vodu právě na dlažbu. Také místo co nejméně zastiňujte.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/gardens/how-to-get-rid-of-moss-on-a-patio
Přidat na Seznam.cz