Přelité rostliny potřebují rychlou pomoc. Brzy se vzpamatují a znovu porostou
Interiérová zeleň je potěchou pro oči a dotváří celkový vzhled místností. Hrnkové rostliny navíc často fungují jako přírodní čističky vzduchu a likvidují nežádoucí toxické látky. Z toho důvodu se musí o rostliny řádně pečovat, mezi základní činnosti patří pravidelné zalévání. Jenže stačí chvilka nepozornosti a z konvičky vyteče do nádoby o dost více vody, než je potřeba. Co v takové chvíli dělat? Obracet květináč vzhůru nohama opravdu není nejlepší nápad, jak tedy odstranit přebytečnou vodu snadněji?
Pozor na přelití v zimě
Zálivka každý den? Nezkušení pěstitelé mají pocit, že hrnkové rostliny potřebují každodenní zálivku nehledě na roční období, protože v interiéru panují přibližně stále stejné podmínky. Není tomu tak, protože květníkové rostliny jsou v zimním období v útlumu a nevyžadují zalévat tolik jako v létě. Frekvence zalévání se musí snížit, protože jinak dochází k hnití rostlin a k jejich chřadnutí nebo k rozvoji houbových infekcí, které mohou zeleň fatálně poškodit.

Přílišná horlivost škodí
Hodně vody – více zeleně? Taková rovnice rozhodně neplatí, naopak může dojít k přemokření, které se vyznačuje žloutnutím a posléze hnědnutím listů a celkovým odumřením rostliny. Přílišná vlhkost zatěžuje kořenový systém a snižuje hladinu kyslíku, rostlina se vlastně dusí. Stále mokrá půda navíc vede k zahnívání kořenů a stonku, proto se zemina musí pravidelně kontrolovat a až poté přistoupit k zalévání. Ani to však nezamezí přelití, co pak dělat, aby se zeleň nepoškodila?
Snadná záchrana pomocí hygienických pomůcek
Jak zachránit přelité hrnkové rostliny? Rozhodně není třeba panikařit nebo otáčet květník vzhůru nohama, stačí použít trik s hygienickými tampony. S ohledem na velikost nádoby se zasune do zeminy asi pět tamponů, ideálně do různých hloubek. Po několika hodinách absorbují přebytečnou vodu, po kontrole je nutné zvážit, zda není potřeba celý proces zopakovat. Při přesazování je pak vhodné do květníku umístit drenáž, aby přebytečná voda sama odtékala a nedržela se uvnitř nádoby.
Zdroj: https://www.brightview.com/resources/article/how-rescue-overwatered-plants
