Pravý med lze bezpečně rozeznat podle typické krystalizace, konzistence i chuti

Pravý med lze bezpečně rozeznat podle typické krystalizace, konzistence i chuti

Med je oblíbenou pochoutkou dětí i dospělých. Je možné si ho přidávat do čaje, osladit jím ranní müsli, dát si ho na chléb s máslem nebo jím ochutit vlašské ořechy. Možností, jak ho používat, je celá řada. Někdo si rád vychutná med jen tak, když si ho dá na lžičku. Víte, je se pozná pravý med od náhražky?

Jak vzniká med

Kdo by neznal pilné včelky, které létáním z květu na květ sbírají pyl a pak z něho v úlu vyrábějí sladkou a lepkavou kapalinu zvanou med. Jedná se o velmi výživnou potravinu, která díky vysoké koncentraci cukrů je prostá bakterií či kvasinek. Přírodní neupravený med má obsah vody jen asi 18 procent, tudíž se v něm nemůže množit žádný organismus.

Mohlo by vás zajímat:  Dřevo je krásný a nadčasový materiál, který si zaslouží tu nejlepší péči

Vedle vody med obsahuje ještě fruktózu, glukózu, ostatní cukry, minerály, vitamíny a aminokyseliny. Med má antibakteriální a antiseptické účinky, které se využívají pro léčbu respiračních nemocí.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejlepší je med od včelaře

Pokud máte možnost si koupit med přímo od včelaře, je to ten nejlepší způsob jeho nákupu. U něho máte jistotu, že získáte opravdu kvalitní produkt. Med se dělí na:

  • květový – oblíbený je zejména lipový med,
  • lesní – obsahuje i medovici, tedy mízu ze stromů,
  • pastovaný – kdy se používá řízená krystalizace medu.
Mohlo by vás zajímat:  Mytí oken je hračka! Stačí znát tu správnou dobu a spolehnout se na osvědčené pomocníky

Jak poznat pravý med

Pravý med má typickou vůni a chuť, která není jen sladká. Přírodní med má kompaktní strukturu a ze lžičky bude rovnoměrně stékat. Ve studené vodě pravý med klesne ke dnu a rozpouštět se bude pomalu. Pravý med krystalizuje, což je u něho naprosto běžné. Umělý med krystaly nikdy netvoří.

Umělý med se vyrábí z invertního cukru a glukózy. S medem nemá vůbec nic společného. Ve skutečnosti se jedná o cukrovou vodu a nejde o včelí produkt. Je proto třeba při nákupu medu být obezřetný, abyste si domů nepřinesli jen směs různých cukrů bez antibakteriálních účinků. Umělý med neléčí.

Zdroj: https://simplyhoney.com.au/what-is-raw-honey/
Přidat na Seznam.cz