Praní bílého prádla má pravidla. Díky nim neztratí svou zářivou barvu

Praní bílého prádla má pravidla. Díky nim neztratí svou zářivou barvu

Bílé prádlo jako z reklamy na prací prášek? To je často nedostižný sen, vlivem špatného praní totiž vlákna šednou, nebo dokonce žloutnou. Praní bílých tkanin má svá pevně daná pravidla, která se vyplatí dodržovat, aby se jednotlivé kousky nepoškodily. Jak správně prát světlý textil, který je citlivý a může se čištěním znehodnotit? Pravidla nejsou nikterak složitá, musí se jimi ale spotřebitelé řídit, navíc k tomu musí myslet ekologicky, což jsou hesla hvězdy Instagramu, která má přezdívku Mama Chemik.

Mohlo by vás zajímat:  Myčka nádobí bude roky sloužit jako nová díky několika pravidlům

Mama Chemik radí

Mama Chemik je polská internetová celebrita, která se poslední čtyři roky zabývá různými ekologickými metodami čištění nebo efektivním praním. Právě to je velkým tématem pro Sylwii Panekovou, která se věnuje prádlu dokonce v několika dílech. Jakým způsobem prát, aby nebylo světlé a bílé prádlo zaprané? Jakých pravidel se držet? To jsou otázky, které si klade Mama Chemik, a odpovídá na ně ve svých populárních videích.

Zdroj obrázku: Freepik

Bílé prádlo je velmi choulostivé

Bělostná bílá? Povětšinou prádlo po několika praních šedne nebo žloutne, z toho důvodu doporučuje používat Mama Chemik bělidlo v podobě perkarbonátu sodného, který je ekologický, nadto velmi levný. Dalším pravidlem, jak udržet prádlo bílé, je nepoužívat aviváž. Nevymáchá se totiž beze zbytku z vláken a potom dochází ke vzniku žlutých skvrn, protože pot reaguje s obsaženými chemikáliemi.

Mohlo by vás zajímat:  Skvrny od potu z oblečení odstraní přírodní produkty

Jak prát správně bílé textilie

Velmi důležité je správně zvolit teplotu, zatímco u ručníků nebo osušek se doporučuje nastavit 60 stupňů Celsia, u jemného oblečení nebo halenek zase nižší teploty, aby nedošlo k poškození vláken. Na žluté skvrny pak výborně funguje obyčejná jedlá soda. Čtyři lžíce jedlé sody se rozpustí ve sklenici vody a hustý roztok se aplikuje přímo na žluté skvrny ještě před praním. Nechá se působit asi 90 minut a poté se teprve prádlo vypere běžným způsobem v pračce.

Zdroj: https://www.marthastewart.com/267832/the-wash-cycle
Přidat na Seznam.cz