Potřebu vody na zahradě sníží využití dešťovky a mulčování
Zahrada vyžaduje pravidelnou péči, která spočívá v okopávání záhonů, sečení trávy, hnojení a zalévání. Právě závlaha je dost finančně náročná, zejména v dnešní době, kdy se vše zdražuje. Proto každý zahrádkář hledá způsoby, jak vodu ušetřit. Existuje několik tipů, kterými se můžete nechat inspirovat. Nebudou vás stát nic navíc.
Dešťová voda
Voda, která padá z nebe, je zdarma. Je tedy škoda ji nevyužít právě k zalévání. K tomuto účelu byste si měli pořídit nádoby o objemu aspoň 200 litrů a více a do nich začít chytat dešťovou vodu. Předpokládá to ale, že nebude v létě sucho. Při zalévání dešťovkou pak pomůže obyčejná konev. Dešťovou vodu mají rády některé druhy rostlin – například pěnišníky nebo kanadské borůvky vám za ni poděkují. Zalévat je třeba na půdu, nikoliv na listy rostlin.
Využití dešťové vody je udržitelným a ekologickým přístupem k získávání užitkové vody, a to zejména v době rostoucího povědomí o ochraně životního prostředí. Využitím dešťové vody je možné snížit spotřebu pitné vody, která je vzácným a obnovitelným zdrojem.
Mulčování
Další možností, jak ušetřit spotřebu vody na zahradě, je zamezit jejímu vypařování z půdy. Když v létě svítí ostré sluneční paprsky nebo udeří tropická horka, voda z půdy mizí rychlostí blesku. V takovém případě je vhodné zalévat buď brzy ráno, nebo zase až večer, kdy už slunce tolik nepálí. Pokud zaléváte v pravé poledne, riskujete, že přispějete k popálení rostlin.
Zamezit vypařování pomůže také mulčování. Je to klasická technika, kdy zeminu na záhonech pokryjete organickou hmotou, která půdu bude chránit. Zde se nabízí například čerstvě posekaná tráva, která bude mít aspoň praktické využití. K mulčování lze použít také borovou kůru, která se však nehodí na záhony, kde se pěstují užitkové plodiny. Lze ji ale dát ke stromům, keřům nebo okrasným rostlinám.
Zdroj: https://themicrogardener.com/ten-water-saving-tips-for-your-garden/