Politá kniha nebo mokré dokumenty nemusí být konec světa. Žehlička vše zachrání

Politá kniha nebo mokré dokumenty nemusí být konec světa. Žehlička vše zachrání

Každému se někdy stalo, že si vylil kávu nebo vodu na velmi důležité papíry, které měl někam odnést. V dnešní době už se sice více píše na počítači, ale najdou se lidé, kteří mají rádi starý dobrý papír a tužku. Co ale dělat, pokud se vám povede vylít káva na vzácnou knihu nebo dokument, který potřebujete?

Prvním reflexem je otírání stránek ručníkem

Pokud si na knihu vylijete vodu, důležité je zachovat klid a také je potřeba znát několik triků, díky kterým si hravě poradíte. Mnoho lidí vezme do ruky ručník nebo utěrku a snaží se mokrý papír vysušit. Nejrychleji tím docílíte například fénem, pokud ho ale doma nemáte, bude proces trvat trochu déle. Vyzkoušet můžete trik se savým papírem a žehličkou. Savý papír dejte na mokrou stránku a obě strany přitlačte žehličkou, která ale nesmí být horká.

Dokumenty můžete osušit také toaletním papírem, který se vyznačuje vysokou savostí. Dejte ho mezi mokré stránky a počkejte, až nasaje veškerou vodu. Poté můžete zkroucené stránky vyhladit pomocí hedvábného papíru a žehličky.

Mohlo by vás zajímat:  Voda v ohrožení. Lidé jí bezohledně plýtvají, přitom stačí změnit pár návyků
Zdroj obrázku: Freepik

Voda by neměla prosáknout na více stránek

Pokud se vylila voda ze skleničky, je nutné zamezit tomu, aby se dostala na více stránek, než je nutné. V tomto případě se budou hodit papírové kuchyňské utěrky, kterými vodu vysajete. Můžete je oddělit kolíčky na prádlo, které vložíte mezi stránky. Snadno tak oddělíte suché od těch mokrých, které potřebují osušit.

Kniha ale nemusí navlhnout jen nešikovností nebo tím, že zmokne. Někdy bohužel stačí, když ji necháte ležet na okenním parapetu, kde do sebe snadno nasákne sraženou vlhkost. Čím dřív ale vodu ze stránek dostanete, tím je větší šance, že si v knize budete moci ještě zalistovat. Kromě papírových knih ale může být problém také se čtečkami, které jsou dnes hojně rozšířené. I na ně si můžete vylít vodu nebo džus, v takovém případě ale bude velmi těžké dosáhnout toho, aby opět fungovala. V tomto ohledu mají papírové knihy a dokumentu velkou výhodu.

Zdroj: https://www.chron.com/entertainment/books/article/How-do-you-save-a-wet-book-Put-it-in-the-freezer-12170234.php
Přidat na Seznam.cz