Green Yoga Essentials Arrangement

Opakovaně používané plastové lahve obsahují velké množství bakterií

Designová lahev nebo nádoba na vodu nechybí u žáků na lavici, u sportovců ve fitku nebo na pracovním stole v práci. Jsou velmi oblíbené, jejich předností je zejména ekologické hledisko, to je také důvod, proč je propagují influenceři ve svých videích. Snížení ekologické zátěže a méně plastů v přírodě patří mezi zásadní důvody pro jejich pořízení, jenže odborníci ze Spojených států amerických varují, lahvička může obsahovat až miliony nebezpečných bakterií, které zásadně ovlivňují zdravotní stav.

Opakovatelně použitelné s velkým ale

Tyto závěry amerických vědců mnohé spotřebitele rozhodně nepotěší. Odborníci z laboratoře EmLab P&K provedli stěry z opakovatelně použitelných lahví a výsledky rozhodně nejsou optimistické. Na stěnách lahví bylo zjištěno až 40tisíckrát více bakterií než na běžném záchodovém prkénku. Tento typ lahve tak experti považují za „přenosnou Petriho misku“, což jsou velmi děsivé závěry, které jsou bohužel podložené fakty. Uvnitř tohoto typu lahví se objevily bakterie typu E. coli nebo Klebsiella vedoucí k zápalu plic.

Mohlo by vás zajímat:  S rýží je život mnohem jednodušší. Zjistěte, kde všude se dá šikovně využít
Zdroj obrázku: Freepik

Příliš mnoho mikroorganismů

Jak je možné, že vědci v opakovaně používaných lahvích nalezli tolik bakterií? Nebezpečné patogeny se dostávají do lahve při manipulaci, cestování nebo skladování. Současně uživatelé se jich často dotýkají špinavýma rukama, typicky je drží poté, co se dotýkali madel ve veřejné dopravě. Není proto divu, že kolonie čítaly tisíce bakterií různých druhů, přičemž u většiny hrozí nevolnost, zvracení, průjem nebo infekce dýchacích cest.

Pravidelně mýt a očišťovat

Děsivé závěry odborníci mírní a ukazují výzkum jako varování a důvod pro zjednání nápravy v podobě častého a důkladného mytí. Lahve se podle vědců musí omývat horkou vodou zevnitř i zvenku. Na druhou stranu bakterie nemusí v zásadě škodit, což potvrzuje i doktor Simon Clarke z University v Readingu, který se zabývá mikrobiologií. „Bakterie se nachází taktéž na vodovodním kohoutku a mají lidé kvůli tomu přestat používat vodu? Nikdy jsem se navíc nesetkal s nikým, kdo by onemocněl poté, co se napil z kohoutku,“ dodává na závěr vědec k odborné studii.

Zdroj: https://waterfilterguru.com/swabbing-water-bottles/, https://cfaes.osu.edu/news/articles/chow-line-reusable-water-bottles-need-be-washed-between-uses, https://www.sciencedaily.com/releases/2022/02/220211102618.htm, https://www.onegreenplanet.org/environment/reusable-water-bottles-more-bacteria-than-toilet-seat-study/
Přidat na Seznam.cz