Nejvíce nehod se děje v domácím prostředí. Dbát na bezpečnost je třeba za každé situace
Největší riziko hrozí doma? Statistika je neúprosná, v domovech se stává mnohem více nehod a úrazů než ve venkovním prostředí. Domácí prostředí symbolizuje bezpečí, proto mnoho lidí podceňuje možné hrozby, přitom úrazy mohou skončit fatálně. Nebezpečí přináší práce s domácími spotřebiči i různé každodenní úkoly. Jak se vyvarovat situací, které mohou skončit zraněním?
Nejčastější úrazy v domácnosti
Jaké úrazy řeší záchranáři v domácnostech nejčastěji? Opakované výjezdy jsou k popáleninám, ke zlomeninám, ke krvácení vlivem pořezání nebo k potížím s dýcháním a dušení. Neméně často dochází k pádům na kluzké podlaze nebo ze schodů. V domácnostech se řeší také požáry, výbuchy plynu nebo otravy oxidem uhelnatým. Lze konstatovat, že každá místnost v bytě nebo v domě skrývá smrtelné nebezpečí. Různá rizika skýtají také spotřebiče, které se běžně používají k chodu domácnosti.
Nebezpečí u spotřebičů
Jaké jsou nejnebezpečnější spotřebiče podle pojišťoven ve Velké Británii? Na první příčce je bezpochyby trouba, následují shodně grily a toustovače a na třetím stupínku jsou topné panely a topné systémy. Mezi dalšími figurují mikrovlnné trouby, pračky a sušičky následované chladničkami a myčkami. Používání všech elektrických spotřebičů se doporučuje pouze při jejich bezvadném technickém stavu, proto je nutná jejich pravidelná kontrola. Opravy veškerých spotřebičů musí provádět autorizovaný servis nebo zkušený elektrikář.
Opatrnost především!
Mnohé úrazy vznikají chybným používáním spotřebičů, typicky neodpojením žehličky ze zásuvky při manipulaci. Dalším častým úrazem je vlivem používání fénu na kluzké podlaze nebo přímo ve sprše nebo ve vaně. V zájmu vlastního zdraví je namístě číst návody k použití a řídit se základními bezpečnostními opatřeními, po ukončení práce zkontrolovat vypnutí nebo odpojení přístroje ze sítě. Extrémně nebezpečným místem je koupelna, kde hraje roli voda a zvýšená vlhkost, proto se musí podlaha opatřit protiskluzovou podložkou. Chemikálie a agresivní čisticí prostředky se musí uchovávat mimo dosah dětí, obdobně vařící voda musí být v dostatečné vzdálenosti na pracovní desce, aby nedošlo k jejímu vylití a popálení.
Zdroj: https://cleaning-hacks.sharkclean.co.uk/7-common-household-accidents-avoid/