Water 2825771 1280

Nedostatek vody je alarmující, každý přitom může začít u sebe a vodou šetřit

Voda má svou váhu, a pokud se naučíme šetřit s ní už teď, můžeme se v budoucnu vyhnout velkým problémům, které by mohly vést až k válce o ni. Vodní zdroje totiž nejsou nevyčerpatelné a poptávka po vodě se zvyšuje, protože narůstá i počet lidí. Tento problém se začíná dotýkat zemí, které s námi sousedí. 

Polsko není schopné zadržovat vodu 

V důsledku zanedbávání tento stát není schopný držet vodu (mluví se pouze o 6,5 % oproti jiným zemím, které mají v držení například až 40 %). Není tak připraveno na další rok sucha, které může v létě přijít. Stavba velkých nádrží, rybníků nebo výsadba stromů jsou výzvou, které polská vláda musí čelit. Jaké triky pomohou šetřit vodou u vás doma?

Mohlo by vás zajímat:  Citron vylepší každý den i náš spánek díky jedinečným účinkům, které nabízí
Zdroj obrázku: Pixabay

Používejte vodu pořád znovu a znovu. Není to trik naší doby – používaly ho už naše babičky. Vodu z vany můžete využít na čištění nábytku nebo podlah. Voda z oplachování ovoce poslouží jako voda pro zvířata na vaší zahradě. Pro ježky můžete vodu nalít do malých mističek. Můžete si snadno vyrobit i napáječku. Vložte ploché kameny, kousky dřeva a mechu do držáku na hrnce nebo na talíř. Vody by nemělo být mnoho, aby včely a vosy měly kde odpočívat. Množství kamenů a dřeva zabrání utopení menšího hmyzu. 

Mohlo by vás zajímat:  Vrzající podlaha vyvede z klidu i největšího pohodáře. Opravit ji zvládne každý

Voda vám uniká i poškozenými kohoutky 

Ušetřit můžeme nejet tím, že budete vodu používat i na další věci, ale za zmínku stojí také pravidelná kontrola kohoutků u vás doma. Hodně vody se ztratí jen tím, že čekáte na opravu. Špatně těsnící kohoutek přitom může vyplýtvat až deset litrů vody denně. Je to velké množství bez ohledu na to, kolik navíc na vodě zaplatíte.

Zdroj obrázku: Pixabay

Vy sami si můžete zkontrolovat, jestli vám kohoutky netečou. Zavřete ventily a po několika hodinách zkontrolujte vodoměr. Jestliže se hodnota i tak změnila, máte doma tekoucí kohoutky a problém je potřeba rychle vyřešit. S vodou, kterou jednou použijete, můžete například zalít květiny nebo ji použít na mytí auta nebo motocyklu. Šetřit se dá také tak, že si místo horké vany dopřejete jen krátkou sprchu. 

Zdroj: https://www.volusia.org/services/growth-and-resource-management/environmental-management/natural-resources/water-conservation/25-ways-to-save-water.stml
Přidat na Seznam.cz