Silvfish1486416

Na rybenky platí hlavně prevence. Zaměřte se na vlhkost a teplotu interiéru

Rybenky jsou nepříjemným návštěvníkem, který obývá lidské domovy prakticky po celém světě, a to včetně izolovaných míst, jako jsou třeba ostrovy v Tichomoří. Patří mezi jedny vývojově nestarších živočichů vůbec, a za zhruba 400 milionů let úspěšně prokázaly svou odolnost. Proto je v případě rybenek lepší prevence než náročná snaha se tohoto hmyzu zbavit poté, co se u vás doma zabydlí.

Způsobují alergie a přenáší bakterie

Rybenky sice většině lidí přímo neškodí, u některých jedinců ale mohou vyvolávat alergické reakce, jejichž příznaky lze někdy zaměnit za astma. Alergie se také může projevovat zahleněností, vlhkýma či zarudlýma očima a rýmou. Zaznamenány jsou i případy silných alergických reakcí, které si vyžádaly urgentní lékařskou pomoc.

Mohlo by vás zajímat:  Esenciální oleje nejen byt provoní, také ho zbaví nechtěných zvířátek

Kromě toho jsou rybenky přenašečem nepřeberného množství druhů bakterií, které se zachytávají za jejich štíhlé nohy. Protože jsou rybenky velmi aktivními nočními běžci, mohou bakterie roznášet po celé vaší domácnosti, i když se obvykle soustředí na kuchyň, koupelnu či toaletu, kde mívají dostatek vlhkosti, kterou potřebují.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak rybenky zastavit

Mezi nejúčinnější způsoby, jak zamezit rozšíření rybenek ve vaší domácnosti, patří:

  • Kvalitní ventilace ve vlhkých místnostech, ať už jde o koupelnu či sklep. Rybenky naláká také prádlo, které sušíte – i drobné kousky textilií, které ze sušícího prádla odpadávají, mohou rybenkám sloužit za potravu, a vlhkost jim také svědčí. Máte-li velmi vlhkou domácnost, využijte odvlhčovač vzduchu.
  • Teplota vaší domácnosti by neměla překročit 22 °C, rybenky totiž nemají chladnější prostředí rády.
  • Vyhazujte staré noviny a další papíry, zejména méně kvalitní a recyklované. Celulózu totiž rybenky pokládají za delikatesu, která je pro ně navíc snadno stravitelná.
  • Brambory a ovoce skladujte na suchých místech. Tyto potraviny jsou pro rybenky velkým lákadlem, jejich sacharidy jsou pro ně podobně vhodnou potravou, jako celulóza zmíněná výše.
Mohlo by vás zajímat:  Trendy v bytovém designu, které domov v zimě zútulní a prohřejí

Past na rybenky

Pokud už máte tu smůlu, že se u vás rybenky rozšířily, nebo jste se třeba přestěhovaly do bytu, který už obývají, můžete s v boji s nimi pomoci bramborovou pastí. Rozřízněte napůl bramboru, nejlépe moučnou, a umístěte ji na podlahu do platového pytlíku. Rybenky trefí k bramboře, ale budou mít potíže dostat se pryč. Ráno tak pytlík i s bramborou a rybenkami jednoduše zlikvidujete.

Přidat na Seznam.cz