Recycle Papers From Boxes

Mulčování kartonem vytvoří dobré půdní podmínky pro rostliny a sníží množství plevelu

Abyste po celou sezónu sbírali co největší úrodu a mohli se těšit z krásných květů rostlin, je třeba záhony důkladně mulčovat. Vytvoříte tak lepší prostředí pro růst rostlin, protože půda bude úrodnější. Navíc je mulčovaná půda chráněná proti vysychání, vymrzání a zamezuje růstu plevele. Mulčovat můžete svým vlastnoručně vyrobeným kompostem, kůrou nebo pilinami. Nemáte zatím po ruce nic takového? Zkuste netradiční materiál. Zahrádkářům se osvědčily staré kartony. Jak použít kartonovou krabici pro mulčování půdy?

Mulčování starým kartonem je levné, efektivní a dlouhodobé

Pro mulčování půdy se běžně používá sláma, piliny, kompost nebo kůra. Ale zakrýt půdu kolem stromů, keřů, rostlin a plodin můžete také kartonem. Tato metoda přináší hodně výhod. Materiál se v zahradě rozkládá oproti jiným přírodním materiálům pomaleji. Navíc obsahuje důležitou celulózu, kterou milují žížaly. A ty jsou pro zahradu také hodně důležité, protože přispívají k lepší kvalitě zeminy.

Mohlo by vás zajímat:  Čas se dá využít i příjemněji než stát hodiny u plotny. Šikovné triky vaření urychlí

Kartonový mulč udržuje přirozenou vlhkost v půdě. Rostliny tak budou chráněny proti vysychání v letních horkých dnech a vy nebudete muset zalévat tak často. Navíc neumožňuje růst plevele, který byste museli jinak složitě vytrhávat nebo chemicky likvidovat. Pro mulčování používejte pouze karton bez štítků, nálepek, pásek, sponek a bez potisku.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak mulčovat zahradu pomocí starého kartonu?

Mulčování okrasného nebo zeleninového záhonu je jednoduché. Stačí záhon pečlivě zakrýt kartonovými krabicemi. Rozložte je tak, aby se kartony mezi sebou navzájem několik centimetrů překrývaly. Pokud by vznikl mezi kartony prostor, mohl by tudy začít prorůstat plevel. Po stranách zatěžkejte karton kameny, jinak hrozí jejich posun nebo odlétnutí při silnějším větru.

Mohlo by vás zajímat:  Čistý topinkovač během pár minut: výborná svačina už nemusí končit hodinou drhnutí

Tento proces doporučujeme provádět na podzim. Na jaře budete mít krásně vyživenou půdu, připravenou na osázení. Jarní mulčování lze provádět také, ale musíte počítat s tím, že nějaký čas nebudete moci vysazovat rostliny. V této době doporučujeme použít spíše tradiční materiály, které se rozloží rychleji, navíc budete moci na záhonu hned zjara pracovat.

Zdroj: https://laidbackgardener.blog/2022/11/15/to-cardboard-mulch-or-not-to-cardboard-mulch/
Přidat na Seznam.cz