Mulč rostliny chrání před výkyvy teplot a škůdci a vytváří příznivé podmínky v půdě

Mulč rostliny chrání před výkyvy teplot a škůdci a vytváří příznivé podmínky v půdě

Mulčování, zásadní úkol, který stojí před každým zahradníkem. Jedná se o velmi jednoduchou činnost, která přináší neskutečné výhody, díky kterým se může rostlina rozvíjet. Mulč se používá zejména pro zamezení rozvoje plevele, k tomu napomáhá udržení vlhkosti, a co víc, funguje jako hnojivo, protože organické materiály dodávají půdě živiny. V zimních měsících je to také ochrana rostlin před mrazem nebo výkyvy teplot při jarním tání. Jaké materiály se pro mulčování hodí?

Přírodní mulč dodává živiny

Zahradníci volí různé druhy organických materiálů pro ochranu rostlin a podporu jejich růstu. Často se používá domácí kompost, velmi vhodné jsou piliny, sláma nebo drcená kůra. Užitečným pomocníkem je posekaná tráva, ale existují i exotičtější materiály, jako je kokosová drť. Živiny dodají také kopřivy, které slouží jako mulč i hnojivo současně, protože obsahují potřebné minerály včetně draslíku, který podporuje růst zeleniny.

Mohlo by vás zajímat:  Kouzelná moc šalvěje bílé vyčistí vzduch a zajistí lepší náladu i spánek
Zdroj obrázku: Freepik

Pro snížení pH zeminy

Mulčováním půdy se také účinně snižuje pH půdy, což ocení jehličnaté stromky a acidofilní rostliny, jako jsou vřes, vřesovec, rododendrony, kapradiny, borůvky nebo brusinky. Pro tyto účely se používá drcená borová kůra. Mulč ze slámy se zase hodí k jahodám, protože je ochraňuje před prorůstáním plevelu, současně brání rozvoji plísní. Slámu lze vyměnit též za posekanou trávu, která se nechá několik dní uschnout, až poté se může přidat k jednotlivým keříkům.

Mohlo by vás zajímat:  Čedičová moučka dodá rostlinám sílu po celý rok. Jedinečné hnojivo je vyživí a ochrání

Netkané textilie ochrání před mrazem

Kromě přírodních materiálů se mohou použít také různé druhy agrotextilií nebo fólií, které se prodávají v běžné obchodní síti nebo v hobbymarketech. Objevují se pak v zeleninových záhonech, pro mulčování ovocných stromků i okrasných rostlin. Syntetické fólie se nerozkládají, u černých variant se navíc oceňuje výhřevnost v době prvních jarních dnů. Právě na začátku sezóny se může tenká netkaná textilie upotřebit na vytvoření ochrany před mrazem nad vzrůstajícími sazenicemi nebo pro zamezení přístupu škůdců.

Zdroj: https://www.almanac.com/types-mulch-advantages-and-disadvantages-mulching
Přidat na Seznam.cz