Mšice se nevyhýbají ani pokojovým rostlinám. Domácí postřik se s nimi vypořádá rychle a efektivně

Mšice se nevyhýbají ani pokojovým rostlinám. Domácí postřik se s nimi vypořádá rychle a efektivně

Mšice jsou všudypřítomní škůdci, kteří se rozmnožují alarmující rychlostí. Dá se proto předpokládat, že později bude většina zahradníků muset proti nim zakročit. Ostražití však musí být i majitelé pokojových rostlin. Mšice v květináčích nejsou neobvyklé a mohou způsobit problémy.

Na tyto rostliny je třeba dávat velký pozor

Mšice nejsou vybíravé, a proto představují hrozbu pro většinu domácích a zahradních exemplářů. Dokonce i sukulenty, které se zdají být odolné vůči všemu, mají mšice v oblibě. Nejvíce ohrožené jsou orchideje, dracény, begonie a různé druhy citrusových rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Množství slimáků v zahradě sníží sůl, skořice nebo káva

V rámci prevence je třeba seznámit se s požadavky květin, které máme ve svém domově. Chyby v péči – zejména nadměrné přelévaní nebo naopak vysušení – způsobují, že mšice masivně útočí na oslabené květiny, čímž se snižují šance na jejich záchranu. Možná někteří mají představu hordy mšic přicházejících do bytu přes otevřené okno. Teoreticky je to možné, ale pouze v případě okřídlených forem. Častěji je však přitahují rostliny na balkoně a zastavují se na nich.

Mohlo by vás zajímat:  Proti rybenkám funguje snížení vlhkosti, domácí mazlíček nebo levandule
Zdroj obrázku: Freepik

Příčiny výskytu

Nejčastěji se přinesou spolu s novou půdou a květinami koupenými v obchodech a květinářstvích. Někdy ani nejpřísnější kontrola rostliny před nákupem nestačí k tomu, aby se zabránilo zamoření škůdci. Vajíčka mšic jsou často schovaná v zemi. Tímto způsobem je další generace vetřelců schopna v zimě a na jaře zaútočit na rostliny s velkou chutí.

Čím dříve budeme reagovat na mšice, tím menší škody způsobí a regenerace květin nebude vyžadovat drastické kroky. Pro domácí zbraň proti mšicím potřebujete pouze dva produkty. Smíchejte 100 mililitrů octa v litru vody. Nalijte směs do rozprašovací láhve a aplikujte přímo na škůdce. Velmi rychle se jich tím zbavíte.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/how-to/aphids.html
Přidat na Seznam.cz