Mrazy jsou silným spojencem v boji proti roztočům. Z pokrývek i koberců rázem zmizí

Mrazy jsou silným spojencem v boji proti roztočům. Z pokrývek i koberců rázem zmizí

I když jsou mrazy pro většinu lidí poměrně nepříjemné, lze je účinně využít k boji proti roztočům a malým pavoučkům, jejichž výkaly bývají silnými alergeny. Jak na to? Na noc stačí pověsit ven nebo na balkon lůžkoviny a koberce a mráz všechny nebezpečné patogeny zničí. Stejný způsob praktikovaly už naše babičky, které dávaly ven peřiny a polštáře.

Teplota musí být dostatečně nízká

K účinnému odstranění roztočů jsou však potřeba vhodné teploty a dostatečně dlouhá doba působení mrazu. Čím je chladněji, tím lépe. Ideální teplota je -20 °C a mráz by měl působit po dobu 12 hodin, tedy celou noc nebo celý den. Pokud chcete venku nechat koberce, nezapomeňte je poté vyklepat, pokud nejste alergici. Je to ekologický způsob, jak se zbavit roztočů.

Mohlo by vás zajímat:  Řada lidí pere prádlo pouze podle barev, nevědomky si tak může oděvy poničit

V současnosti známe asi 45–46 tisíc druhů roztočů. Zájmy alergologů se soustředí na druhy roztočů domácího prachu, tj. roztočů nacházejících se v prachu z postelí, čalouněného nábytku a podlah v obytných místnostech. Z lékařského hlediska jsou nejrozšířenější a nejznámější roztoči Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae.

Zdroj obrázku: Freepik

Když nejsou mrazy, použijte mrazák

V přirozených podmínkách jsou hlavní potravou roztočů opadané šupinky kůže lidí a zvířat. Předpokládá se, že 150 mg lidské kůže postačí k nakrmení populace 3000 roztočů po dobu dvou až tří měsíců. Roztoče samozřejmě najdeme i na dětských hračkách a plyšácích. Některé hračky nelze prát, ale je možné je zmrazit v mrazáku. Ponechte je tam asi dvanáct hodin a poté je vysajte, abyste odstranili exkrementy a zbytky schránek roztočů.

Mohlo by vás zajímat:  Namáčení prádla předem zefektivní běžné praní

Ani když mrazy skončí, nemusíte se s roztoči jen tak smířit. Potřebovat budete vhodný vysavač s filtrem a speciální přípravek. Taková kombinace nejen zabíjí roztoče, ale přípravek způsobí, že se jejich výkaly a schránky shluknou do kuliček, které lze následně vysát vysavačem. Přes zimu se ale určitě vyplatí nechat přikrývky alespoň občas venku.

Zdroj: https://www.manifatturafalomo.com/blog/mattresses/mite-life-cycle-tips-to-fight-mites/
Přidat na Seznam.cz