Moly v z kuchyně vyžene úklid a octové aroma
Lidová tvořivost tomuhle drobnému hmyzu přiřkla jméno potravinový mol, ve skutečnosti však jde o motýla. Správně se jmenuje zavíječ moučný a je v našich zeměpisných šířkách běžně rozšířeným škůdcem. Živí se hlavně obilovinami a zrním, ale nepohrne ani moukou. Protože je na motýla maličký, rozpětí jeho křídel je kolem dvou centimetrů, snadno ho přehlédneme. Zavíječ obvykle vletí otevřeným oknem do kuchyně a během chvilky zamíří přesně tam, kam potřebuje, tedy na místo, kde skladujeme mouku, cukr, pečivo nebo jiné potraviny, kterými se může živit.
Rychle se množí
Tenhle maličký motýl je dost aktivní, za rok stihne vyprodukovat až pět generací potomků. Ty se pochopitelně líhnou jako larvy, které také debužírují na našich zásobách. V mouce i cukru je snadno přehlédneme, zejména pokud jsou mladé. Když se larva vykrmí, je asi centimetr dlouhá, a tak už k přehlédnutí není, ale mnoho lidí si ji splete s moučným červem a netuší, že ve skutečnosti by se měli poohlédnout po motýlech, kteří tyhle larvy nakladli.
Přenáší nemoci
Hlavní problém pochopitelně není skutečnost, že vám zavíječ moučný a jeho larvy ujídají potraviny. Podobně jako mnoho jiných škůdců nejen z hmyzí říše také zavíječ přenáší celou řadu nemocí. Nejsou sice nijak závažné, ale stejně vám mohou zkazit víkend. Většinou jde o různé typy zažívacích potíží a průjmových onemocnění, případně svědivé vyrážky a další kožní problémy.
Jak se ho zbavit?
Spatříte-li doma tohoto motýla nebo jeho larvu, můžete počítat s tím, že reálně jich s vámi bydlí desítky, ne-li stovky. A tak vám nezbude než důkladně vyčistit skříňky, ve kterých skladujete potraviny, nebo celou spíž. Poličky byste měli omýt dezinfekcí a ošetřit octem, octový odér totiž zavíječe odpuzuje. A pokud máte k dispozici parní čistič, neváhejte ho použít. Jinak bude třeba celou proceduru za týden nebo dva opakovat.
Zdroj: https://www.homesandgardens.com/kitchens/how-to-get-rid-of-pantry-moths