Pripaleniny

Chvíle nepozornosti, a připálené nádobí je na světě. Nezoufejte, existuje efektivní řešení

Poznal to snad každý alespoň jednou za svůj život. Vaříte pro rodinu oběd, pak si na chvíli odběhnete od sporáku a neštěstí je na světě. Připálený hrnec anebo i pánev se horko těžko čistí. Existují ovšem metody, které mohou pomoci!

Jakými metodami vyčistit připálený hrnec anebo pánev?

Nemusíte utrácet za drahé prostředky v drogériích, postačí vám i ty levné a běžně dostupné.

Jedlá soda

Je jakýmsi multifunkčním čistidlem. Postupujte tak, že v misce smícháte trochu jedlé sody s menším množstvím vody. Měli byste získat konzistenci kaše. Tu následně aplikujte na spálené dno hrnce či pánve. Nechte působit asi deset minut a pak připáleniny odstraňte pomocí abrazivní houbičky, jemnější drátěnky anebo i zmačkaného alobalu (udělejte z něj kouli). Druhou možností je pak to, že do hrnce nalijete vroucí vodu, přivedete ji k varu a přidáte do ní sodu bikarbonu. Tak se nečistoty také uvolní.

Mohlo by vás zajímat:  Čištění toalety usnadní domácí prostředky v čele s octem
Zdroj obrázku: Freepik

Ocet

I obyčejný ocet může pomoci s připáleným hrncem anebo pánví. Nalijte tekutinu do příslušné nádoby a přiveďte k varu (na cca 15 až 20 minut). Nezapomeňte kuchyň řádně vyvětrat. Může se linout nepříjemný kyselý zápach.

Prací prášek

Do spáleného hrnce nalijte vodu, přidejte tři lžíce pracího prášku a nechte vařit čtvrt hodiny. Nakonec nádobí důkladně opláchněte a očistěte od uvolněných připálenin.

Tableta do myčky

Připálený hrnec naplňte asi do dvou centimetrů horkou vodou a vložte do tekutiny tabletu do myčky. Nechte působit přes noc a pak umyjte klasickým způsobem.

Mohlo by vás zajímat:  Kukuřičný škrob prospívá zdraví, škála jeho využití je ovšem široká
Zdroj obrázku: Freepik

Aktivní uhlí

V tomto případě zapátrejte ve své lékárničce. Pokud objevíte dvě tablety, máte vyhráno. Rozdrťte je, nasypte do hrnce a zalijte horkou vodou. Nechte působit asi čtvrt hodiny a pak nádobu opláchněte a vyčistěte.

Jak předejít připalování hrnců a pánví?

Pokud se nechcete potýkat s připalováním hrnců a pánví, zainvestujte do kvalitnějších produktů s nepřilnavým povrchem. Ty mají zpravidla dlouhou životnost a skvělé vlastnosti, které ocení kdejaká kuchařka anebo kuchař.

Zdroj: https://www.thekitchn.com/5-ways-to-clean-a-scorched-pan-252295
Přidat na Seznam.cz