Králík je roztomilý a oblíbený mazlíček, na budoucí majitele ale čeká nejedno překvapení

Králík je roztomilý a oblíbený mazlíček, na budoucí majitele ale čeká nejedno překvapení

Většina dětí dřív nebo později zatouží po domácím mazlíčkovi. Rodiče většinou dlouho neodolají a králík se jim jeví jako ideální kompromis. Možná si představují, že s ním nebude tolik práce a bude to prostě milý a hodný plyšák na mazlení, který se pak jenom uklidí do klece. S takovým přístupem je ale téměř jisté, že rodiče budou nepříjemně zaskočeni.

Mazlení není doménou králíků

Pokud si představujete, že králík bude poslušně snášet tahání a nošení, jste na omylu. Je třeba si uvědomit, že králíci jsou od přírody kořist, která je na dotyky velmi opatrná. Když je králík chycen, může to pro něj znamenat konec. Králíci tedy v drtivé většině případů nemají příliš rádi nošení v náručí nebo různé chňapání a mačkání, které je pro děti tolik typické. Někdy mohou být dokonce až agresivní. S králíkem se samozřejmě dá vybudovat vztah, kdy vám bude důvěřovat, ale chce to čas a trpělivost, kterou děti často postrádají.

Mohlo by vás zajímat:  Čistý odtok v 6 jednoduchých krocích: bez chemie, a přitom efektivně
Zdroj obrázku: Freepik

Rozlučte se s kabely a pěkným nábytkem

Králík má potřebu pořád něco ohryzávat. Velmi nebezpečné proto mohou být volně dostupné kabely. Ty může snadno přehryzat. Problémem bohužel bývá i okusování dalšího nábytku nebo bytového vybavení. Králík často okusuje zejména dřevěný nábytek, a pokud jej necháte bez dozoru, může způsobit značné škody.

Péče na několik let

Je nutné si také uvědomit, že králíci se mohou dožít klidně i 10 let. Pokud si jej tedy pořizujete, měli byste počítat s tím, že minimálně na dalších pár let máte o starost navíc. Musíte mít někoho, kdo se o něj postará v případě dovolených, a počítat byste měli také s výlohami na jídlo, vybavení nebo lékařskou péči.

Mohlo by vás zajímat:  Převoz zvířat v autě má pravidla, která myslí především na bezpečnost

Dobře si vše promyslete

Nechceme vás od nákupu zvířátka odrazovat, ale je nutné vědět, do čeho jdete. Králíci jsou krásní a přátelští, ale pořád jsou to zvířata, která vyžadují specifickou péči.

Zdroj: https://agriculture.vic.gov.au/livestock-and-animals/animal-welfare-victoria/other-pets/rabbits/owning-a-rabbit
Přidat na Seznam.cz