K ucpanému odtoku není nutné volat instalatéra. Suroviny za pár korun problém vyřeší

K ucpanému odtoku není nutné volat instalatéra. Suroviny za pár korun problém vyřeší

V domácnosti patří tento problém mezi nejčastější, projevuje se pomalu odtékající vodou a nepříjemným zápachem. Závada se může objevovat v běžných panelových bytech, v činžácích nebo v rodinných domcích bez rozdílu. A co dělat ve chvíli, kdy se tak stane? Volat instalatéra? Rozhodně ne! Vyčistit odpad je možné svépomocí, dokonce s přípravky, které má každý doma ve spíži.

Ucpaný dřez? Už nikdy!

Dřez v kuchyni patří mezi nejvíce používaná místa a právě tento odtok trpí v domácnosti nejvíce, protože se do něj dostávají zbytky potravin, nečistot a mycích prostředků a zejména mastnota a tuky z hrnců a dalšího nádobí. To způsobuje vznik mastných zátek, které ucpávají odpadní trubky. Na závadu upozorňuje především zhoršený průtok, z odpadu se navíc line odporný zápach. V takové chvíli je nejvyšší čas zasáhnout. A čím? Leckdo sáhne po gumovém zvonu, který může tlakem trubku uvolnit, ale tento způsob odtok nevyčistí.

Mohlo by vás zajímat:  Sůl má každý v kuchyni, málokdo ale zná její skvělé využití mimo sféru vaření
Zdroj obrázku: Freepik

Jedlá soda jako první pomoc

Je pomocníkem při vaření i pečení, rovněž funguje na vyčištění mastných a obzvláště odolných skvrn. Řeč je o jedlé sodě, která se vypořádá s ucpaným odtokem a pomůže trubky zbavit nečistot a zejména mastnoty. Výhodou jedlé sody je její extrémně nízká cena a dostupnost, má antiseptické a dezinfekční účinky, k tomu pohlcuje nepříjemné pachy. Bonusem je, že je ekologická a neohrožuje přírodu a životní prostředí.

Ocet zlikviduje bakterie a plísně

Dalším prostředkem za pár kaček, který má nedocenitelné vlastnosti, je obyčejný kvasný lihový ocet. Vyniká antiseptickými, baktericidními a protiplísňovými vlastnostmi, nadto je mírně žíravý, proto je ideální pro likvidaci extrémně špinavých dřezů a zanesených odtoků. Při smíchání jedlé sody s octem se násobí vzájemné účinky, doporučuje se použít čtyři lžíce jedlé sody na 500 mililitrů octa. Směs se nalije do odpadu, nechá se asi deset minut působit a poté se prolije uvařenou vodou z rychlovarné konvice.

Zdroj: https://www.homeserve.com/en-us/blog/how-to/unclog-any-drain/
Přidat na Seznam.cz