Je tapetování stále v kurzu?

Byly časy, kdy byly tapety považovány za velice moderní. Dnes už lidé raději volí zajímavé malby anebo jen jednoduché nálepky. Avšak stále se najde spousta nadšenců, kteří chtějí svou domácnost zkrášlit originálními tapetami.

Pozor, ať nepřeberete

Výběr vhodné tapety je velmi důležitý, protože právě tapeta je záležitost na velmi dlouhou dobu. Někdy to může být velice těžké, abyste odhadli, zda bude tapety moderní i za několik let, a právě z tohoto důvodu mnozí raději volí zajímavé barvy. Tapet se totiž velmi špatně zbavuje. Ale na druhou stranu, když vyberete tu správnou, tak můžete mít dlouhodobě krásný a originální domov. A pokud se bojíte, aby nebyla tapeta třeba velmi výrazná, tak jí dejte třeba jen na jednu či dvě stěny. Dnes často uvidíte, že se tapety kombinují s výmalbou a může to vypadat velmi vkusně.

Nejen barva, ale i materiál je důležitý

Ačkoliv si mnozí myslí, že všechny tapety jsou vyrobeny ze stejného materiálu, není to pravda.  Existuje velká škála tapet a samozřejmě, že se nejedná pouze o barvy a vzory, ale také materiály. A pokud se rozhodnete pro vylepení tapet, je to dlouhodobá záležitost, což znamená, že byste měli raději zvolit kvalitnější materiál. Dokonce dnes existují tapety, které jsou omyvatelné, což se rozhodně hodí.

Mohlo by vás zajímat:  Chemické osvěžovače často obsahují nebezpečné látky. Lépe poslouží domácí alternativa

Ještě, než se začne lepit

Samotné lepení není žádná radost, ale i přesto se najdou lidé, kteří se do toho pustí sami. Ještě, než začnete tapety lepit na stěny, musíte mít pokoj připravený. Hned prvním krokem je mít rovné stěny. A v případě, že máte ve stěnách dírky po hřebících a podobně, tak je budete muset zahladit. Hned poté se na zdi nanáší speciální papír, tak zvaný potahovací papír. Tento papír vám nejen pomůže stěny vyrovnávat, ale také vám usnadní lepení tapet. Samozřejmě, že i tento papír musí být dokonale rovný, čehož se dosáhne kartáčem.

Hurá můžeme lepit

Každý je velmi nedočkavý a těší se na okamžik, kdy uvidí, jak stěna pokrytá tapetami bude vypadat. Avšak ten proces, než se nalepí, není nic jednoduchého. Když máte stěny už připravené, tak se z vás stane matematik, protože budete muset měřit a vyrovnávat a podobně. Nejprve je dobré si tapetu rozložit, udělat si jeden pruh. A potom záleží na tom, jakou tapetu zvolíte, protože u některých stačí, když lepidlo nanesete jen na jeden povrch a u jiné vyžadují, aby lepidlo bylo, jak na tapetě, tak i na stěně. Samozřejmě, že lepit musíte odshora dolů a stále uhlazovat, aby vše bylo rovné a zapomínejte na to, že jednotlivé pruhy se mají pár centimetrů překrývat.

Mohlo by vás zajímat:  Prázdné obaly od vajec lze recyklovat už doma, jako květináče, dekorace, nebo hračky pro děti

Raději si zavolám pomocníky

Lepení tapet opravdu není žádná sranda. A všichni chtějí bydlet v dokonalém domově, aby všechno bylo krásné. A tak si někteří zavolají odborníky, kteří jim pomůžou tapety dostat na stěnu a tím zútulnit svou domácnost.

Mít tapety je stále moderní, ale musíte zvolit ty správné vzory a barvy, protože tapety se nemění podle módy, ty zůstávají téměř na vždy.

Přidat na Seznam.cz