Jahody vydrží déle čerstvé po omytí ve vodě s octem

Jahody vydrží déle čerstvé po omytí ve vodě s octem

Není nad to si na zahrádce utrhnout vlastnoručně vypěstované jahody. Mají lahodnou chuť, určitě lepší než ty kupované. Ty jsou sice k dostání téměř celoročně, ale nedají se vůbec srovnat s domácími. Bohužel jsou jahody ovocem, které rychle podléhá zkáze. Mohou plesnivět. Co udělat, abyste tomu zabránili?

Jahodová sezóna začíná v červnu

V tuzemsku začínají jahody běžně dozrávat v polovině června. Ke svému zrání potřebují teplé sluneční paprsky. Když jahody utrhnete, je třeba je většinou co nejrychleji zpracovat. Někdo je zamrazuje a pak používá na pečení či do pohárů.

Lze z nich připravit také marmeládu a džem a pak si je v zimě mazat na chléb s máslem nebo použít na palačinky. Výborná je z nich čerstvá jahodová pěna, dobře chutnají i jahody jen s cukrem a se smetanou.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké živiny jahody obsahují

Jahody jsou bohaté zejména na vitamín C a draslík. Pak v nich najdeme také:

  • vápník, fosfor, sodík, železo, měď,
  • vitamín E a skupinu vitamínů B.

Jsou výborné na podporu imunity, fungují i jako antioxidant. Jejich výhodou je, že mají málo kalorií, přitom jejich sladká chuť dokáže spolehlivě uspokojit chuť na něco dobrého. Jahody jsou ideálním ovocem i pro diabetiky právě proto, že neobsahují moc cukru.

Mohlo by vás zajímat:  Blednutí oblečení během praní předejde černý pepř. Přidáním do pračky se uchovají syté barvy

Jakým způsobem prodloužíte čerstvost jahod

Po utržení je většinou nutné jahody co nejdříve zpracovat, aby nezačaly podléhat plísni. Když je ale omyjete ve vodě s přídavkem octa, budete se z nich radovat delší dobu. Je nutné dodržet poměr vody a octa, a to 5 : 1. Po omytí je dejte do chladničky. Ocet v tomto případě funguje jako faktor, který zamezuje šíření hniloby a plísní.

Takto upravené jahody můžete používat běžným způsobem, jak jste zvyklí. Můžete je dát do bublaniny nebo z nich připravit chutnou smetanovou zmrzlinu, na které si pochutnáte vy i vaše děti.

Zdroj: https://extension.umn.edu/fruit/growing-strawberries-home-garden, https://extension.umn.edu/strawberry-farming/harvesting-strawberries, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1876619614000096, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetes/expert-answers/diabetes/faq-20057835, https://www.allrecipes.com/article/how-to-clean-strawberries/,
Přidat na Seznam.cz