Close Up Raspberry Bush With Red Berries

Hnojivo z banánových slupek je ideální pro keříky malin

Maliny patří mezi oblíbené letní ovoce. Jsou výborné jen tak samotné, můžete z nich udělat marmeládu, přidat je do smoothie nebo z nich upéct koláč. Pěstování maliníku také není žádná věda a zvládne to každý, i začátečník. Vyplatí se ovšem mít k dispozici zkušenosti našich předků. Tím je třeba i ta s domácím hnojením.

Kdy je třeba maliník hnojit

Maliníky byste měli hnojit třikrát. Nejprve brzy zjara, kdy je počátek vegetace. Hnojivo v tomto případě podpoří růst nových výhonků. Koncem května a začátkem června je nutné maliníky pohnojit, aby nasazovaly na květ. A na konci srpna hnojivem maliníku dodáte živiny, které pomohou připravit se kořenům na nadcházející zimu.

Mohlo by vás zajímat:  Stálezelené rostliny a jehličnany potřebují v zimě péči. Nedostatek vody je může zničit

Domácí hnojivo z banánových slupek

Banánové slupky obvykle končí v odpadkovém koši bez dalšího využití. Přitom je to škoda, protože obsahují důležité látky, které rostliny potřebují. Jsou to hlavně draslík, hořčík a fosfor, již podporují růst. Vyrobit si z nich hnojivo není nijak složité.

Zdroj obrázku: Freepik

Banánové slupky nakrájíte na menší kousky a dáte je na plech. Troubu předehřejete na 50 °C a slupky dáte do ní sušit. Je třeba dávat pozor na to, abyste je nepřesušili. Usušené banánové slupky pak rozemelete na prášek.

Mohlo by vás zajímat:  Droždí obohatí půdu o přátelské mikroorganismy, pivoňky poté bohatě pokvetou

Jak se banánové slupky používají

Když máte z banánových slupek prášek, tak ho můžete zapracovat do půdy na záhonu. Nasypete ho okolo rostlin a motykou jemně zapravíte do zeminy. Pak můžete záhon zalít vodou. Díky tomu se potřebné živiny dostanou do půdy a obohatí ji. Rostliny si pak kořeny živiny naberou do sebe. Hořčík a draslík podporují růst výhonků, zlepšují imunitu rostlin a pomáhají i nasazovat na květ.

Výhodou tohoto domácího hnojiva je to, že je prakticky zadarmo. Banány sice koupíte, ale ty zkonzumujete nebo použijete při přípravě moučníků. A ze slupky máte perfektní hnojivo, které je ekologické. Navíc přispějete k vedení své domácnosti v zero waste stylu.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/raspberry/care-of-raspberry-plants.htm, https://www.masterclass.com/articles/banana-peel-fertilizer
Přidat na Seznam.cz