Dřevěná terasa může roky sloužit a vypadat dobře. Povrch je důležité pravidelně ošetřovat

Dřevěná terasa může roky sloužit a vypadat dobře. Povrch je důležité pravidelně ošetřovat

Dřevěná terasa je příjemným prostředím, které zvětšuje obytný prostor domu nebo bytu. Můžete na ní lenošit či zde pořádat party pro rodinu nebo přátele. Dřevo je materiál, který má celkem dlouhou životnost, je ale třeba se o něj pravidelně a důkladně starat. Jak to udělat, aby vaše terasa byla zase jako nová?

Když dřevo šedne

Oblíbeným materiálem na podlahu na venkovní terase je dřevo. Je to proto, že nabízí výborné vlastnosti. Jde zejména o odolnost vůči povětrnostním vlivům. Stačí si uvědomit, kolik toho stromy musejí v přírodě vydržet, a je zřejmé, že tato vlastnost v nich zůstane i tehdy, když jsou z nich vyrobená prkna. Nejčastěji se využívají z jehličnanů, jako je sibiřský smrk či exotický teak.

Mohlo by vás zajímat:  Ani koupelna nemusí být smutná. Je jako stvořená pro krásné kapradiny

Pod vlivem slunečního záření dřevo šedne, což je jeho přirozený proces. Patina, která ochrání dřevo před působením UV paprsků, je proto žádoucí. S patinou není nutné bojovat. Lepší variantou je obnovit živou barvu šedého dřeva pomocí speciálního nátěru hustým účinným gelem. Ten vyčistí nečistoty a odmašťuje.

Zdroj obrázku: Freepik

Nový olejový nátěr

Životnost dřevěných terasových desek obnovíte novým olejovým nátěrem. Ještě před jeho použitím je ale vhodné odstranit ten původní a zároveň i hlubší skvrny, které vznikly působením plísní, korozí či povětrnostními podmínkami a vpily se do dřeva.

Mohlo by vás zajímat:  Čističky vzduchu jsou zbytečnost. Směle je nahradí krásné rostliny, které čistí vzduch přirozeně

Určitě stojí za to použít koncentrovaný, fungicidní a insekticidní prostředek, který nabízí dlouhodobou preventivní ochranu dřeva. Prodávají se speciální terasové oleje, které jsou vhodné na namáhané plochy v exteriérech. Impregnace je pro dřevěné terasy velmi důležitá, protože tvoří film, který zabraňuje vsakování vody do dřeva.

Renovaci nátěru terasových prken je třeba čas od času věnovat vhodnou péči. Prodloužíte jejich životnost a oživíte vzhled dřeva. Svou terasu pak budete moci užívat další roky.

Zdroj: https://www.podovi.org/en/how-to-clean-and-maintenance-outdoor-wooden-floors/
Přidat na Seznam.cz