Home Library Interior With Modern Furniture Collection Different Books Shelves

Dejte své domácí knihovně šmrnc a nebojte se netradičního řešení

Úložna knih nebo designový prvek? Knihy jsou neodmyslitelně spojené s obývacím prostorem. V mnoha pokojích vyplňují knihy celou stěnu, jinde slouží jako oddělovač například obytného a pracovního prostoru. Knihy se mohou ukládat do běžných policových skříní, ale knihovna se může vyrobit též svépomocí pomocí různých prvků. Jakým způsobem úložný prostor na knihy vyrobit a na co dát pozor?

Police, které snesou velkou zátěž

Jakým způsobem konstruovat knihovnu? Prostor na knihy by měl mít zhruba 30 centimetrů na hloubku pro jednořadové uspořádání. Umisťování knih ve dvou řadách za sebou je velmi nepřehledné. U polic je pak nezbytné, aby desky byly o síle minimálně 18 milimetrů při délce 50 centimetrů, u delších se pak musí použít kotvící prvky a tloušťka by měla být 23 milimetrů. Objemné a vysoké knihovny je třeba ukotvit k podlaze i ke zdi, aby nedošlo k úrazu včetně fatálního.

Mohlo by vás zajímat:  Na spánek mají vliv i barvy. Některé příjemně ukolébají, jiné přinesou naopak neklid
illustration-3d-rendering-large-luxury-modern-bright-interiors-living-room-mockup-computer-digitally-generated-image
Zdroj obrázku: Freepik

Klasické uspořádání

Laminátové nebo z masivu? Klasickou knihovnu lze postavit z běžných skříní s otevřenými policemi nebo ukotvit jednotlivé desky do připravených bočnic a záda ke zdi. Při výběru dřevěných dekorů se nesmí zapomenout, že potřebují pravidelnou údržbu a olejování. Otevřený prostor je taktéž náchylný k zaprášení, proto se mohou namontovat skleněná dvířka. Tradiční prosklenou skříň lze ozvláštnit LED osvětlením, světelnými páskami a police dozdobit obrázky v rámečcích.

Knihy v prostoru i skříň ve tvaru stromu

Police otevřené z obou stran, které zafungují jako rozdělovač pokoje? Proč ne, ale knihy se mohou též postavit na takzvané neviditelné police na stěny, které se vyrábějí z tenkého ocelového plechu, který se nechá nařezat na míru. Postavit se mohou i police různě velké nad sebe, které vytvoří po přišroubování k podpěrám a vytvoří široký strom. Atypické tvary nabízejí umístění nejen knih, ale rovněž rostlin v květináčích či fotografií v rámečcích. V malých bytech je pak možné knihy umístit do šteláře pod parapet a zakrýt závěsem na garnýži.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-organize-books-5093674
Přidat na Seznam.cz