Man S Hand Washing Refrigerator Inside

Lednička si zaslouží pravidelně vyčistit, odmrazit a dezinfikovat

Chladnička nechybí v žádné české domácnosti. Tento spotřebič patří mezi ty, které potřebují pravidelnou péči, zejména se musí odmrazovat a čistit. Jen správnou údržbou může přístroj fungovat po dlouhá léta, nedochází k jeho přetěžování a nadměrné spotřebě elektrické energie. Co je však potřeba udělat? Před zimou se doporučuje ledničku dobře vyčistit, u některých typů je nutné odmrazení. Jak čištění provádět?

Plísně a zápach

U starších modelů je námraza častější, ale namrzlé stěny se mohou objevovat i u novějších typů chladniček. Vlivem vrstvičky ledu dochází k vyšší spotřebě, současně se na stěnách zachycují různé druhy patogenů. V přístroji se mohou potraviny rychleji kazit, k tomu se objevuje plíseň a nepříjemný zápach. Námraza zamezuje rovněž správné používání spotřebiče, protože nelze regulovat teplotu. Vždy navíc záleží na okolních podmínkách, které mohou situaci ještě zhoršit.

Mohlo by vás zajímat:  Čistá pračka zbavená nečistot, vodního kamene i plísní: šetrně k přírodě i peněžence
man-s-hand-yellow-gloves-washing-refrigerator-inside-with-blue-duster
Zdroj obrázku: Freepik

Úklid a čištění

Jak často čistit a odmrazovat chladničku? U starších modelů třikrát do roka, u novějších pak dvakrát. Funkce „no frost“ rozhodně neznamená, že se vnitřek přístroje nemusí čistit, naopak je vhodné jej nejen vyčistit, ale též vydezinfikovat a zbavit pachů ze skladovaných potravin. Spotřebič se musí vyprázdnit, prošlé potraviny z mrazicí části zlikvidovat. Následně se vypne termostat a zařízení se odpojí od elektrické sítě. Vyjímatelné prvky včetně polic a zásuvek se umyjí zvlášť běžným mycím prostředkem.

Mohlo by vás zajímat:  Rekonstrukci bytu lze zvládnout v klidu. Stačí držet se několika zásad

Dezinfekce vnitřního prostoru

Obzvlášť znečištěné sklo nebo plastové boxy se mohou dočistit klasickým octem, který současně zbaví patogenů. Do mrazicí části se nevkládají hrnce s horkou vodou ani horkovzdušné sušáky, naopak se počká až led roztaje a celý prostor se omyje pomocí hadříku a prostředku na mytí nádobí. Na závěr se vnitřek otře roztokem vody a octa. Použít se může též roztok vody a citronové šťávy. Jak zbavit chladničku pachů? Kromě jedlé sody, která se nasype na talířek a vloží do vnitřního prostoru, se může použít čerstvě namletá káva, jež zbaví i octového odéru.

Zdroj: https://www.championproperty.co.uk/how-do-i-clean-and-defrost-my-fridge-freezer/
Přidat na Seznam.cz